Szkolenie dla dydaktyków, pracowników uczelni medycznych.
Pracownicy ochrony zdrowia odgrywają kluczową rolę w ochronie dzieci przed przemocą. Każde dziecko ma prawo do zdrowia rozumianego szeroko, także jako życie w środowisku bezpiecznym, pozwalającym na swobodny rozwój i dorastanie. Dlatego ważne jest, aby osoby wykonujące zawody medyczne potrafiły rozpoznać i adekwatnie zinterpretować symptomy przemocy, a także w razie potrzeby podejmowały odpowiednie kroki w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa.
Temat roli osób wykonujących zawody medyczne w ochronie dzieci przed przemocą, dodatkowo wybrzmiewa w ostatnich miesiącach, w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości na tle seksualnym oraz ochronie małoletnich, która nakłada na podmioty pracujące z dziećmi, również podmioty medyczne, obowiązek posiadania standardów ochrony małoletnich (zwanych inaczej standardami ochrony dzieci).
Dlatego w ofercie naszych szkoleń znalazło się również szkolenie dla osób, które uczą przyszłych lekarzy, pielęgniarki, położne i innych specjalistów i oraz które odpowiadają za to, aby w programie nauczania znalazły się kwestie dotyczące profilaktyki przemocy wobec dzieci.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zapraza do udziału w nieodpłatnym szkoleniu:
Przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w praktyce zawodów medycznych.
Termin:
12 i 15 listopada, online, godz. 13-17 (2 spotkania tworzą całość szkolenia)
Prowadzenie:
Urszula Kubicka-Kraszyńska, socjolożka, specjalistka ds. standardów ochrony dzieci,
Paulina Masłowska, radczyni prawna, ekspertka ds. prawnej ochrony dzieci
Szkolenie typu train the trainers, czyli przygotowujące do prowadzenia zajęć dydaktycznych. Adresowane jest do osób reprezentujących uczelnie medyczne, centra doskonalenia zawodowego, kursy specjalizacyjne, odpowiedzialne za programy kształcenia oraz dydaktykę, a także do praktyków nauczających na kierunkach i specjalizacjach lekarskich, pielęgniarskich, położnych i in. zawodów medycznych.
Celem szkolenia jest:
Zakres merytoryczny: kontekst prawny, czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci, rozpoznawanie krzywdzenia dzieci, krótko i długoterminowe konsekwencje przemocy, prawne obowiązki osób wykonujących zawody medyczne (lekarz, pielęgniarka, położna i in.) w zakresie reagowania w sytuacji podejrzenia, że dziecko jest krzywdzone (procedury interwencji prawnej), standardy ochrony małoletnich w podmiotach leczniczych.
Zapisy na szkolenie poprzez platformę edukacyjną po uprzedniej rejestracji.
Zapraszamy również do korzystania z materiałów o standardach ochrony dzieci na stronie: https://standardy.fdds.pl/standardy-w-dzialaniu/medyczne.
W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy pod adresem: standardy@fdds.pl.