< Cofnij

XVIII International Summer School in Health Promotion (Hannover, 01-03.06.2021)

Health promoting universities - setting-based approach and transfer to further areas of activity

Zdjęcie

Po rocznej przerwie wywołanej epidemią SARS-CoV-2 w dniach 1-3 czerwca odbyła się osiemnasta edycja międzynarodowej Summer School in Health Promotion, współorganizowanej przez Wydział Nauk o Zdrowiu naszego Uniwersytetu. Tym razem naszym głównym partnerem był University of Applied Sciences and Arts z Hanoweru, który po raz pierwszy podjął się organizacji letniego kursu. Poza tym w projekcie wzięły także udział University of the Balearic Islands (Hiszpania), Esslingen University of Applied Sciences (Niemcy), Fontys University of Applied Sciences, Tilburg (Holandia), HoWest, Hogeschool West-Vlanderen, University of Applied Sciences (Beliga). Spotkanie było przy tym kontynuacją poprzednich edycji Summer School, która odbywała się w Poznaniu, Jyväskylä, Braszowie, Esslingen, Bruggi, Tilburgu i na Majorce.

Jak co roku tematem przewodnim obrad była promocja zdrowia. Tym razem w sposób szczególny dyskutowano kwestie związane z ideą uniwersytetu promującego zdrowie. Sam tytuł Summer School brzmiał: Health promoting University. Aktualny i ważny z perspektywy społecznej i medycznej temat promocji zdrowia wzbudził duże zainteresowanie uczestników, czego wyrazem były towarzyszące zajęciom dyskusje, potwierdzające kolejny trafny i ciekawy wybór tematyki Summer School.

Zdjęcie

Choć w formie zdalnej także tegoroczna Summer School obejmowała wykłady, prezentacje studenckie, warsztaty, gry edukacyjne, a nawet zajęcia sportowe.

Zdjęcie

Udział w projekcie specjalistów z zakresu wielu dzień nauk o zdrowiu, w tym: pielęgniarstwa, fizjoterapii, zdrowia publicznego, pracy socjalnej pielęgniarstwa, edukacji zdrowotnej czy socjologii zdrowia kolejny raz ukazała, że praca na rzecz promocji zdrowia wymaga podejścia wielosektorowego. Nadto, interdyscyplinarny charakter Summer School zapewnił wykładowcom i studentom okazję do poszerzenia swojej wiedzy, wymiany poglądów i porównania sytuacji w różnych krajach europejskich.

Szczególnie ciekawy był cykl wykładowo-warsztatowy poświęcony programom promującym zdrowie realizowanym na Uniwersytecie Howest (Implementing the Healthy Howest Programme - Towards a Health-Promoting University) oraz cykl wykładów na temat Healthy schools, healthy universities and healthy cities wygłoszony przez partnerów z Hiszpanii.

Zdjęcie

W tegorocznej Summer School wzięło udział ponad 46 uczestników z pięciu krajów, którzy mogli wysłuchać wielu ciekawych wykładów, przedstawionych przez wykładowców z Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii i Polski. Naszą Alma Mater reprezentowali dr n. med. Ewelina Chawłowska z Pracowni Zdrowia Międzynarodowego i dr hab. n. hum. Jan Domaradzki z Katedry Nauk Społecznych i Humanistycznych, którzy prowadzili codzienne obrady. Dr Chawłowska wygłosiła także ciekawy wykład nt. Medical Student’s Lifestyle as Measured by Health Behavior Questionnaire.

Zdjęcie

Za rok o promocji zdrowia i prewencji chorób

Podsumowując przebieg tegorocznego spotkania, koordynatorzy Summer School wytyczyli plan działań na kolejne lata. Zadeklarowano i potwierdzono ustalenia dotyczące organizacji corocznych warsztatów letnich, które na stałe wpisały się już w akademickie kalendarium.

Ustalono zarazem, że przyszłoroczna Summer School in Promotion odbędzie się w ostatnim tygodniu maja 2022 roku (16-20.05.) w Esslingen w formie stacjonarnej. Jej temat roboczy brzmi: Health promotion and disease prevention in health and social services settings.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Summer School.

dr hab. Jan Domaradzki
dr Ewelina Chawłowska
Koordynatorzy Summer School