< Cofnij

X Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem

X Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem

W dniach 16-17 września odbył się X Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem, po hasłem: "Sen - znaczenie zdrowotne i społeczne". Ten dziesiąty zjazd zwieńczył dzieło 30 lat Polskiego Towarzystwa Badań nas Snem.

Podczas zjazdu, w którym uczestniczyło około 200 osób, podjęto refleksję naukową i edukacyjną dotyczącą różnych aspektów snu. Jest on ważny, jeśli spędzamy w tym stanie jedną trzecią naszego życia. Jest źródłem odpoczynku i regeneracji, ale także może być źródłem choroby. Stąd ważna staje się refleksja dotycząca aspektów fizjologicznych i innych wymiarów badawczych reprezentowanych przez przedstawicieli nauk podstawowych, ale także szerokiego grona klinicystów ubogacających to interdyscyplinarne towarzystwo: neurologów i psychiatrów, laryngologów, pulmonologów i stomatologów.

Poznań jest niezwykle ważny w kontekście polskim badań nad snem. We władzach krajowych towarzystwa wybranych na czteroletnią kadencję podczas Krajowego Zebrania Członków Towarzystwa znaleźli się: dr hab. Szczepan Cofta, który ma zaszczyt przewodniczyć towarzystwu w najbliższej kadencji jako Prezes Zarządu Głównego, dr hab. Marcin Żarowski, prof UMP - neurolog dziecięcy, dr hab. Jacek Banaszewski - laryngolog.