X Kongres SEUD w Genewie

W dniach 18-20 kwietnia 2024 r. w Genewie (Szwajcaria) odbył się X Kongres SEUD (Society of Uterine Disorders and Endometriosis), który zgromadził 1200 uczestników z całego świata. W trakcie Kongresu przedstawione zostały współczesne osiągniecia w diagnostyce i leczeniu takich chorób jak mięśniaki macicy, adenomioza, endometrioza czy wady macicy. Prezentowano również choroby w odniesieniu do okresu adolescencji, zaburzeń miesiączkowania, zaburzeń płodności i menopauzy.

Dzięki zaproszeniu organizatorów (Prof. Michael Mueller z Genewy i Dr Nicola Pluchino z Lozanny) podczas Kongresu została przeprowadzona Sesja Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Ginekologicznej, w trakcie której wygłoszono 5 wykładów.

Prof. Agnieszka Drosdzol-Cop (z Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Onkologii Ginekologicznej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego) przedstawiła temat „Endometriosis in Adolescents”. Ciekawy wykład został zaprezentowany przez Dr Monikę Grymowicz (z Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej, Uniwersytetu Medycznego w Warszawie): „Gender incongruence of adolescents - pros and cons of a GnRH treatment”. Prof. Maciej Wilczak (z Katedry Zdrowia Matki Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu) zaprezentował wykład „Lateral uteropexy in the treatment of female genital prolapse”. Dr Vito Cela (z Department of Gynecology and Obstetrics, University of Pisa) przedstawił temat „Endometrial dysbiosis in women with repeated implantation failure - how to diagnose and treat it?”. Prof. Błażej Męczekalski (z Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej, Katedry Endokrynologii Ginekologicznej i Leczenia Niepłodności, Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu) wygłosił prezentację „Kisspeptin and Endometriosis”.

Udział Dra Vito Celi sprawił, że prezentowana Sesja nabrała międzynarodowego charakteru poświadczonego wieloletnią współpracą między Kliniką Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu a Kliniką Ginekologii Położnictwa Uniwersytetu w Pizie (Włochy). Sesja cieszyła się dużym zainteresowaniem i ciekawą dyskusją.

Warto podkreślić, że Kongres odbywał się w pięknym mieście Genewa, położonym bezpośrednio nad Jeziorem Genewskim. Historia tego miasta w dużym stopniu związana jest z medycyną. To tutaj swoją siedzibę mają m. in. Międzynarodowy Czerwony Krzyż oraz centralne biuro Światowej Organizacji Zdrowia.

X Kongresu SEUD w Genewie  X Kongresu SEUD w Genewie