Wojny Symulacyjne - SimOlympics 2016

Zapraszamy do udziału w Wojnach Symulacyjnych - SimOlympics 2016!!!

W trakcie tych oryginalnych zawodów, realizując ciekawe medyczne scenariusze oraz działając wspólnie w 4-5 osobowych zespołach studenckich (w każdym zespole musi być co najmniej 2 studentów medycyny), uczestnicy symulacyjnych zmagań będą mogli sprawdzić swoje umiejętności praktyczne i wiedzę medyczną.

Podczas SimOlimpics zespoły będą opiekować się pacjentem - zaawansowanym technologicznie symulator SimMan 3G. Zadaniem zawodników będziecie rozwikłanie problemu zdrowotnego oraz pomoc pacjentowi w odzyskaniu zdrowia i siły. Jury będzie oceniało wiedzę, umiejętności praktyczne oraz współpracę w zespole.

Drużyna, która wygra eliminacje uczelniane pojedzie zawalczyć na ogólnopolskich SimOlympics, które odbędą się w maju w Krakowie.

Zwycięzcy zawodów ogólnopolskich pojadą na międzynarodowe SimOlympics, które odbędą się w czerwcu w Lizbonie podczas trwania konferencji SESAM.

Rejestracja zespołów będzie możliwa w dniach 01.03-31.03.2016. Zgłoszenie prosimy przesyłać na adres: simolympics@ump.edu.pl

UWAGA: eliminacje uczelniane są przewidziane dla 9 zespołów - decyduje kolejność zgłoszeń!!!

Eliminacje uczelniane odbędą się w dniach: 08.04, 13.04 i 15.04 w godz.17.00-20.00 w Centrum Symulacji Medycznej (Collegium Stomatologicum).

Finały uczelniane odbędą się dnia 21.04 o godz.12.00-15.00 w Centrum Symulacji Medycznej (Collegium Stomatologicum).

Serdecznie zapraszamy !!!

----------------------------------------------------------------------

We would like to invite you to SimOlympics 2016 !!!

During this contest you will have a chance to compete in small groups (4-5 students, at least two of then should be students of medicine) against each other in challenging but very interesting simulated clinical scenarios.

The patient you will be responsible for managing is a new generation of human patient simulators, so you will be able to perform a full physical examination, take history as well as check yourself confidence in terms of some medical procedures.

Your patient will have physiological pupils, can sweat, cry, bleed, urinate and seize!

Top prize will go to the team who makes it to the final round and achieves top scores.

You will be scored by a panel of judges on your knowledge, skills, communication and teamwork.

Winners from PUMS will participate in national SimOlympics, which will take a place in May in Cracow.

Winners of national SimOlympics will participate in international SimOlympics, which will take a place in June in Lisbon during SESAM conference.

Try yourself !!! It’s a great experience and big fun!!!

You can register from 1st March to 31th March 2016 in 4-5-person teams at simolympics@ump.edu.pl

Please remember that only first 9 teams will be accepted – registration will be on first come, first served basis !!!

PUMS elimination will take a place on: 08th, 13th and 15th April at 5.00-8.00 p.m. in Medical Simulation Centre, Coll.Stomatologicum.

PUMS finals will take a place on 21st April in Medical Simulation Centre, Coll. Stomatologicum.

We are waiting for your team !!!