Wkroczyliśmy w drugi rok działalności Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Spotkanie powitalno-organizacyjne Szkoły Doktorskiej

W dniu 1 października 2020 roku w spotkaniu powitalno-organizacyjnym Szkoły Doktorskiej, zorganizowanym dla tegorocznych „Pierwszaków” wzięło udział liczne grono spośród przyjętych 47 doktorantów.

Na początku uroczystości Dyrektor Szkoły Doktorskiej, a zarazem Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej i Kształcenia Podyplomowego prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska powitała Prorektora ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą prof. dra hab. Michała Nowickiego, swoich zastępców w osobach prof. dra hab. Tomasza Goślińskiego i dra hab. Michała Karlika, pracowników Biura Szkoły Doktorskiej - Panie mgr Annę Nowak i mgr Małgorzatę Brożek, a także najważniejszych uczestników uroczystości - grono nowo przyjętych Doktorantów.

W swoim przemówieniu Dyrektor Szkoły bardzo mocno zaakcentowała rolę i znaczenie Szkoły Doktorskiej w kształceniu nowych kadr, odwołując się do sylwetki naukowej i osobowej prof. dra hab. Kazimierza Twardowskiego, wielkiego polskiego filozofa i psychologa, a zarazem doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Następnie do Doktorantów przemówił prof. dr hab. Michał Nowicki, który bardzo serdecznie Ich powitał w gronie społeczności naszego Uniwersytetu. Do obu wystąpień nawiązał krótką prezentacją na temat historycznego i obecnego usytuowania kształcenia doktorantów prof. dr hab. Tomasz Gośliński. Momentem kulminacyjnym uroczystości było odebranie przez Dyrektor Szkoły ślubowania od doktorantów, którzy z dużym wzruszeniem wypowiedzieli wzniosłe słowa zespalające Ich na najbliższe cztery lata ze społecznością naszej Uczelni. Wystąpienie mgra Szymona Tomczaka, Przewodniczącego Rady Samorządu Doktorantów, wskazało doktorantom możliwości rozwoju naukowego, dydaktycznego oraz dania upustu działalności organizacyjnej nie tylko na rzecz naszej Almae Matris, ale także społeczności doktorantów w Polsce. Z kolei prezentacje prof. dra hab. Tomasza Goślińskiego i dra hab. Michała Karlika, wprowadziły tegorocznych Doktorantów w arkana programu kształcenia, przedmiotów realizowanych na pierwszym roku oraz pozwoliły na poznanie sylwetek naukowych i dydaktycznych nauczycieli, których niestety nie mogliśmy gościć w naszym gronie z uwagi na pandemię. Dopełnieniem uroczystości była prezentacja Szkoły Doktorskiej w pytaniach i odpowiedziach, którą doskonale przedstawiła mgr Anna Nowak, znająca Szkołę od podszewki.

Podsumowując to wydarzenie, które mimo że miało w tle niewidzialnego wroga - koronawirusa, pragniemy wyrazić ogromną radość z danej nam okazji na krótkie spotkanie i możliwości poznania. Wierzymy, że nauka w Szkole Doktorskiej to podjęcie dla doktorantów i nauczycieli dużego wysiłku, ale także okazja do wzajemnego współdziałania i otwarcie się na nowe wyzwania. Niech myślą przewodnią staną się słowa, będące na razie naszym skromnym marzeniem „Razem stworzymy najlepszą szkołę doktorską w Polsce”.

» Fotogaleria ze spotkania powitalno-organizacyjnego Szkoły Doktorskiej

Prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska