Wiktoria Frącz laureatką programu BioLAB 2026-2027
Z radością informujemy, że mgr Wiktoria Frącz - doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - została laureatką prestiżowego programu BioLAB 2026-2027 realizowanego w ramach Programu Fulbrighta. Lista tegorocznych laureatów została opublikowana przez Polsko-Amerykańską Komisję Fulbrighta: https://fulbright.edu.pl/laureaci-i-laureatki-programu-biolab-2026-27/.
Wiktoria Frącz realizuje pracę doktorską we współpracy cotutelle z Uniwersytetem w Saragossie. Promotorką pracy doktorskiej z ramienia UMP jest dr hab. n. o zdr. Elżbieta Skorupska kierownik Zakładu Fizjoterapii.
Działalność naukowa doktorantki koncentruje się na badaniach nad przewlekłym bólem oraz zmianami w układzie mięśniowo-szkieletowym obserwowanymi w utrzymujących się stanach bólowych. Szczególnym obszarem zainteresowań badawczych są biologiczne mechanizmy leżące u podłoża tych zmian oraz integracja badań podstawowych z obserwacjami klinicznymi w obszarze medycyny translacyjnej.
W ramach programu BioLAB będzie ona realizować projekt badawczy w laboratorium dr. Benjamina Millera w Oklahoma Medical Research Foundation - jednym z uznanych amerykańskich ośrodków badań biomedycznych. Staż badawczy będzie poświęcony biologii mięśni szkieletowych, ze szczególnym uwzględnieniem procesów związanych z proteostazą oraz utrzymaniem homeostazy białkowej w tkankach.
Udział w programie umożliwi rozwój kompetencji eksperymentalnych, pogłębienie badań nad biologicznymi mechanizmami zmian tkankowych obserwowanych w przewlekłych stanach chorobowych oraz dalsze wzmacnianie międzynarodowej współpracy naukowej realizowanej przez naszą Uczelnię.
