< Cofnij

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej - ON-LINE w Szpitalu Klinicznym przy Polnej

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej - ON-LINE w Szpitalu Klinicznym przy Polnej

W dniu 6 października 2020 r. w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Polnej odbywały się kolejne Praktyczne Warsztaty pt.:

Minimalnie Inwazyjna Chirurgia Miednicy Mniejszej - „krok po kroku” - ON-LINE.

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w Polsce i na Świecie, postanowiliśmy zmienić formułę organizacyjną i zaprosić lekarzy ginekologów do nieodpłatnego uczestnictwa we wszystkich warsztatach realizowanych w formie ON-LINE.

Po raz pierwszy w Polsce zdecydowaliśmy się zorganizować Praktyczne Warsztaty Operacyjne - On-Line umożliwiając w ten sposób uczestnictwo w nich nieograniczonej wręcz liczbie lekarzy zainteresowanych operacjami z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej - mówi prof. Maciej Wilczak.

Zamysłem naszym jest, aby Warsztaty były dedykowane lekarzom ginekologom, którzy opanowali już podstawowe techniki w laparoskopii ginekologicznej oraz wszystkim tym Koleżankom i Kolegom, którzy w swej pracy zawodowej planują stosowanie technik Małoinwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej.

Warsztaty te zorganizowane zostały po raz kolejny z inicjatywy prof. Macieja Wilczaka - Kierownika Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Pandemia pokrzyżowała nasze plany na 2020 rok, które miały objąć zrealizowanie około 9-ciu warsztatów operacyjnych poświęconych kształceniu polskich lekarzy ginekologów w zakresie leczenia minimalnie inwazyjnymi metodami endoskopowymi. Mimo to do końca roku 2020 planujemy zorganizować 3 edycje Warsztatów w tradycyjnej i nowej formule ON-LINE. Schorzenia jakie będziemy leczyć metodami endoskopowymi to między innymi: wypadanie narządów płciowych, usuwanie mięśniaków macicy, usuwanie mięśniakowato zmienionych macic, guzów jajników oraz endometriozy i innych schorzeń ginekologicznych. Niestety w Polsce często schorzenia te leczone są przez „otwarcie” jamy brzusznej, czyli zupełnie odmienną metodą operacyjną niż w pozostałych krajach Unii Europejskiej, czy Stanach Zjednoczonych, a pandemia nie może i nie powinna uniemożliwiać pomocy kobietom cierpiącym na te schorzenia - mówi prof. Maciej Wilczak, koordynator Centrum.

Wspólnie z najwybitniejszymi specjalistami w zakresie Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej z Austrii, Niemiec, Francji, Szwajcarii oraz Włoch wykonywane będą m.in. zabiegi laparoskopowego usuwania narządów płciowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii medycznych takich jak system zamykania naczyń Ligasure, czy wykorzystywanie noża harmonicznego. Urządzenia te ograniczają do minimum konieczność stosowania podczas operacji szwów chirurgicznych.

Warsztaty Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej - ON-LINE w Szpitalu Klinicznym przy Polnej

Podobnie jak w poprzednich edycjach w Warsztatach bezpośrednio na salach operacyjnych wzięli udział lekarze z ośrodków uniwersyteckich i pozauniwersyteckich szkoląc się w zakresie praktycznego wykorzystania minimalnie inwazyjnych metod leczenia schorzeń ginekologicznych.

Niezwykle motywujące dla nas jest to, że w Warsztatach - ON-LINE wzięło udział 150 Lekarzy ginekologów, co stanowi dodatkowy asumpt do jeszcze bardziej wytężonej pracy dla rozpowszechnienia tej formy praktycznych i edukacyjnych działań Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu - podkreśla prof. Maciej Wilczak.

Podczas Warsztatów - On-Line w dniu 6.10.2020 roku wykonywano takie zabiegi jak:

Serdecznie zachęcamy wszystkie pacjentki do zapoznania się z zakresem zabiegów jakie wykonywane są w Centrum i zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, gdzie dostępne są informacje o działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej.

Poniżej link do strony Szpitala oraz Katedry i Kliniki:

Media o nas: