W sobotę 8 czerwca br. odbyła się VIII Edycja Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej dla Młodzieży Licealnej Wielkopolski pod Patronatem Honorowym JM Rektora prof. dra hab. Andrzeja Tykarskiego. Wydarzenie profilaktyczno-edukacyjne organizowane jest corocznie od 2016 roku z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego przy Klinice Stomatologii Zachowawczej i Endodoncji, z przerwą pandemiczną, gdy odbyły się wykłady w formie online.

W tym roku w murach Collegium Stomatologicum zagościło blisko 150 uczniów klas biologiczno-chemicznych z 5 zaprzyjaźnionych liceów patronackich, które biorą udział w akcji od samego początku: I LO w Poznaniu, II LO w Poznaniu, VIII LO w Poznaniu, I LO w Jarocinie oraz III LO w Koninie.

W tym roku w przeprowadzanie przeglądów jamy ustnej zaangażowani byli studenci polsko- i anglojęzyczni oraz lekarze stażyści Uniwersyteckiego Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej. Tym samym tegoroczna edycja osiągnęła rekordową liczbę prawie 200 uczestników.

Natomiast w ramach konferencji naukowo-szkoleniowej licealiści wysłuchali kilku prelekcji absolwentów i studentów dotyczących m.in. higieny jamy ustnej, skutków niedoborów witamin w jamie ustnej czy wykorzystania kolagenu w medycynie i stomatologii. Jakub Jankowski, przewodniczący SKN, zaprezentował oba swoje nagrodzone wystąpienia konferencyjne dotyczące zastosowania nanorobotów w medycynie oraz związku pomiędzy zaburzeniami odżywiania a erozją zębów.

W końcowym wykładzie dr hab. Kacper Nijakowski, organizator i opiekun SKN, przedstawił kolejno, czym zajmuje się stomatologia, podkreślając jej interdyscyplinarność, czym zajmują się studenci w kole naukowym, wymieniając najważniejsze osiągnięcia naukowe z obecnego roku akademickiego i jednocześnie gratulując wybitnych sukcesów przewodniczącemu, oraz czym zajmował się sam w swoich ostatnich badaniach dotyczących ślinowej mieloperoksydazy u pacjentów z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit oraz u osób zdrowych.

Tradycyjnie wydarzenie zakończył quiz na Kahoocie obejmujący tematyką wszystkie zaprezentowane wykłady. W tym roku zwyciężyła drużyna z II LO w Poznaniu przed III LO w Koninie i VIII LO w Poznaniu. Opiekunowie klas pogratulowali organizacji wieloletniej inicjatywy, licząc na kolejne spotkanie za rok.

Firma Colgate, jako wieloletni partner akcji, zapewniła souveniry do higieny jamy ustnej dla wszystkich uczestników, których zastosowanie w profilaktyce próchnicy i erozji zębów oraz stanów zapalnych dziąseł zostało wielokrotnie podkreślone podczas instruktaży.

Bardzo dziękujemy wszystkim za tak liczne uczestnictwo i również liczymy na spotkanie w przyszłym roku!

VIII Edycja Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej dla Młodzieży Licealnej Wielkopolski  VIII Edycja Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej dla Młodzieży Licealnej Wielkopolski