< Cofnij

Stypendium Fundacji Greame’a Clarka

Klinika Otolaryngologii naszego Uniwersytetu, w rankingu Medical Tribune Polska, znalazła się po raz kolejny na pierwszym miejscu wśród klinik otolaryngologicznych w Polsce. Poinformował o tym jej kierownik profesor Witold Szyfter, podczas uroczystości wręczenia jednej z jego pacjentek – Marcie Milkule prestiżowego stypendium Fundacji Greame’a Clarka.

Marta Mikuła urodziła się z głębokim niedosłuchem. Jako pięcioletniej dziewczynce prof. Witold Szyfter wszczepił jej implant ślimakowy. Dziś jest studentką archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Świetnie się uczy, wygrywa różne konkursy, osiąga sukcesy sportowe w łucznictwie i szermierce, maluje. Jej pasją jest historia starożytna dlatego uczy się łaciny, greki, poznaje hieroglify. W uznaniu jej osiągnięć została wybrana z grona kilkuset młodych ludzi z Europy Środkowo - Wschodniej i otrzymała roczne stypendium Fundacji Greame’a Clarka. To międzynarodowa organizacja, która wspiera naukę młodych ludzi korzystających z implantów ślimakowych. Jej patronem jest prof. Greame Clark z Melbourne, którego pionierskie badania doprowadziły do opracowania implantacji i który w 1978 roku jako pierwszy na świecie wszczepił pacjentowi implant ślimakowy.

Dzięki otrzymanemu stypendium Marta Mikuła będzie mogła uczestniczyć w praktykach archeologicznych w Grecji. Jest to spełnienie jej marzeń.

Program wszczepiania implanów ślimakowych rozpoczęto w Klinice Otolaryngologii naszego Uniwersytetu w 1994 roku. Od tamtej pory datuje się burzliwy rozwój tej metody leczenia głębokiego niedosłuchu. Obecnie, każdego  roku, implanty wszczepia się około 100 pacjentom. W Klinice przeprowadzono już 1300 takich zabiegów. Ten sukces jest możliwy dzięki programowi przesiewowych badań słuchu u noworodków, sfinansowanemu przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, którego nasza Klinika jest ogólnopolskim koordynatorem. Do tej pory przebadano 5 milionów noworodków!  Jest to największy program takich badań na świecie. Rozpoznawane są wszystkie wady słuchu, a implanty wszczepia się już dzieciom w dwunastym miesiącu życia. To daje szansę na prawie stuprocentowe odzyskanie słuchu, a co za tym idzie, pozwala dzieciom normalnie się rozwijać, osiągać sukcesy w nauce, realizować swoje pasje, bez barier i kompleksów wkraczać w dorosłe życie. Przykładem takiej osoby jest właśnie Marta Mikuła, której osiągnięcia doceniono, przyznając to prestiżowe stypendium.

 

Uroczystość wręczenia stypendium Cochlear Graemae’a Clarka

Uroczystość wręczenia stypendium Cochlear Graemae’a Clarka

Uroczystość wręczenia stypendium Cochlear Graemae’a Clarka

Uroczystość wręczenia stypendium Cochlear Graemae’a Clarka