< Cofnij

Uniwersytet Młodego Odkrywcy - Mały Medyk

W miniony poniedziałek w Centrum Biologii Medycznej UMP odbyła się inauguracja nowego projektu - Uniwersytet Młodego Odkrywcy, realizowanego w ramach programu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu z zakresu popularyzacji nauk o życiu wśród dzieci ze szkół podstawowych „Mały Medyk”. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Bierze w nim udział 80 dzieci z 4 szkół podstawowych z Poznania, Lubonia i Puszczykowa. Z każdej szkoły w programie uczestniczy grupa 20 dzieci w różnym wieku i z różnych klas.

Na początku spotkania uczniowie złożyli uroczyste ślubowanie i wysłuchali pieśni Gaudeamus. Pierwszy wykład pt. „Jak w medycynie badamy układy nerwowy i mięśniowy?” wygłosił prof. dr hab. n. med. Juliusz Huber, kierownik Zakładu Patofizjologii Narządu Ruchu UMP. Młodzi studenci mogli poznać odpowiedzi na kilka nurtujących ich pytań: Czy człowiek i kot chodzą podobnie? lub Dlaczego gepard biega szybciej niż człowiek? Uczniowie zobaczyli także na czym polegają badania diagnostyczne mięśni oraz poznali działanie elektromiografu.

W trakcie drugiego wykładu dr hab. n. med. Piotr Rzymski z Zakładu Medycyny Środowiskowej UMP wyjaśnił słuchaczom, czy zawsze woda zdrowia nam doda. Uczestnicy usłyszeli o globalnych i lokalnych problemach związanych z dostępnością wody i jej jakością. Dowiedzieli się jakie konsekwencje wiążą się z degradacją środowiska wodnego, nielegalnymi zrzutami ścieków przemysłowych i komunalnych, zakwitami sinic, przedostawaniem się do wód substancji czynnych leków czy związków aktywnych pestycydów stosowanych w rolnictwie. Młodzi odkrywcy dowiedzieli się także w jaki sposób mogą każdego dnia wpływać na jakość i oszczędność wody.

Na zakończenie słuchacze zasypali wykładowców mnóstwem bardzo ciekawych pytań.

Uczestnicy do końca roku szkolnego spotkają się jeszcze podczas dwóch wykładów i 4 warsztatów na terenie uczelni. Ponadto w każdym miesiącu będą gościć w swych szkołach naukowców z warsztatami o zróżnicowanej tematyce.

W czerwcu w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP odbędzie się konferencja podsumowująca projekt, którą współprowadzić będą też dzieci.

» Galeria zdjęć


Koordynator projektu
dr n. med. Barbara Purandare