Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych w Poznaniu

Dr Radosław Sierpiński i prof. Andrzej Tykarski trzymają symboliczny czek

Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu utworzy wraz ze szpitalami klinicznymi Uniwersyteckie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Będzie to możliwe dzięki wsparciu finansowemu Agencji Badań Medycznych (ABM).

W dniu 2 października prezes ABM dr Radosław Sierpiński przekazał Rektorowi prof. Andrzejowi Tykarskiemu symboliczny czek o wartości ponad 8,6 mln zł.

Centra Wsparcia Badań Klinicznych będą wzorcowymi ośrodkami w Polsce, zapewniając najwyższą jakość prowadzenia badań klinicznych. To bardzo ważny konkurs Agencji Badań Medycznych, o strategicznym znaczeniu dla rozwoju komercyjnych i niekomercyjnych projektów badawczych w Polsce - mówił podczas spotkania dr Radosław Sierpiński.

Prof. Andrzej Tykarski dziękując za wsparcie ABM mówił: - Bardzo się cieszę, że to właśnie Uniwersytet Medyczny w Poznaniu będzie koordynował badania kliniczne realizowane w naszych szpitalach. Centrum powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego, co także będzie jego mocną stroną. Wierzymy, że latem 2021 roku oddamy do użytku nowoczesny ośrodek, zaprojektowany według najlepszych standardów, który będzie uwzględniał potrzeby i oczekiwania pacjentów. Jednym z celów projektu jest zwiększenie liczby realizowanych badań, a tym samym zwiększenie dostępności pacjentom do nowoczesnych technologii medycznych.

Projekt będzie realizowany we współpracy m.in. z Fundacją Urszuli Jaworskiej odpowiedzialnej za działania komunikacyjne dla pacjentów. Projekt naszej Uczelni uplasował się ex aequo na drugim miejscu wśród 30 złożonych aplikacji, z czego dofinansowanie otrzymało 10 ośrodków.

W uroczystości wzięli udział autorzy zwycięskiego wniosku dr hab. Jacek Karczewski i mgr Joanna Wieczorek-Powiertowska, a także dr Rafał Staszewski Dyrektor Generalny oraz  dr Paweł Uruski Dyrektor ds. Administracji.