< Cofnij

Trzecia Letnia Szkoła USG STN UMP!

Najlepszy pomysł na spędzenie wakacji? Trzecia Letnia Szkoła USG STN UMP!

Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu jest coroczna Letnia Szkoła Ultrasonografii. To tygodniowe wydarzenie dla studentów ostatnich lat kierunku lekarskiego, którzy odczuwają niedosyt praktycznych zajęć z ultrasonografii. Trzecia Letnia Szkoła USG odbyła się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii, Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, Polskiego Towarzystwa Endokrynologii, a także JM Rektora UMP prof. dra hab. Andrzeja Tykarskiego oraz Dziekan Wydziału Lekarskiego I UMP prof. dr hab. Ewy Wender-Ożegowskiej.

W wydarzeniu wzięło udział dwudziestu studentów z kilku polskich uczelni: z Gdańska, Wrocławia, Łodzi, Zielonej Góry oraz z Poznania, wybranych spośród aplikujących osób. Dzięki wsparciu klinik naszej Alma Mater: Kliniki Radiologii Ogólnej i Neuroradiologii, Kliniki Radiologii Ogólnej i Zabiegowej, Kliniki Rozrodczości, Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych oraz Kliniki Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych, studenci mieli okazję przeprowadzać badanie USG w godzinach przedpołudniowych na pacjentach. Popołudniami odbyły się zajęcia z echokardiografii przeprowadzone przez dr hab. Zofię Oko-Sarnowską, USG gałki ocznej prowadzone przez dra Wojciecha Adamskiego, USG narządu ruchu pod okiem dra Tomasza Andrzejewskiego, USG jamy brzusznej prowadzone przez dra Piotra Stajgisa, zajęcia z protokołu RUSH przeprowadzone przez lek. Rafała Mazurka oraz z biopsji pod kontrolą USG przez Pawła Kowalewskiego.

Uczestnicy mieli również okazję poznać nasze piękne miasto podczas spaceru z przewodnikiem. Okazało się jednak, że najlepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest… więcej praktyki. Na szczęście była taka możliwość, ponieważ sala telewizyjna w DS “Karolek” na cały tydzień przemieniła się w profesjonalną pracownię ultrasonograficzną, z której studenci mogli korzystać do woli. Dzięki wsparciu firmy MIRO oraz Zuzanny Janowicz, sala została wyposażona w pięć różnych, nowoczesnych aparatów z kompletem głowic, a także jedną przenośną głowicę Lumify z aplikacją mobilną podłączoną bezpośrednio do tabletu.

Zakończenie intensywnego tygodnia uczestnicy świętowali przy okolicznościowym torcie, a później... był już tylko czas na wspólną zabawę!

Ćwiczenia

Ćwiczenia

Ćwiczenia

Uczestnicy