< Cofnij

Światowy Dzień Zakrzepicy

13 października 2021 roku przypada 200. rocznica urodzin Rudolfa Virchowa, który w XIX wieku wprowadził pojęcia „zakrzepica”, „zatorowość” i sławną „triadę Virchowa”.

Nowym wyzwaniem dla specjalistów w tej dziedzinie jest COVID-19 i konsekwencje uszkodzenia śródbłonka w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W Polsce żylna choroba zakrzepowo-zatorowa dotyka ponad 50 tysięcy osób. Szacuje się, że u blisko połowy z tej populacji występuje zator tętnicy płucnej stanowiący bezpośrednie zagrożenie życia. Śmiertelność z powodu zatorowości płucnej spowodowanej zakrzepicą żył głębokich kończyn dolnych wynosi od 15-27%. Trzeba jednak zaznaczyć, że odpowiednio wcześnie wdrożone leczenie pozwala na zmniejszenie tego odsetka do około 2-8%. Pamiętajmy, że liczba zachorowań zwiększa się z wiekiem - 70% wszystkich zachorowań dotyczy osób powyżej 60 roku życia.

Z okazji tej rocznicy pod Patronatem Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, którego prezesem jest prof. dr hab. Zbigniew Krasiński odbywa się ogólnopolskie webinarium poświęcone zagadnieniom zakrzepicy.

Zapraszamy do udziału w webinarium:
https://zakrzepica.viamedica.pl/16400.0.2021.online

prf. dr hab. Zbigniew Krasiński

Baner