< Cofnij

Słuch noworodka

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, koordynowany przez Klinikę Otolaryngologii naszego Uniwersytetu a finansowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy działa w Polsce od trzynastu lat.

Z tej okazji odbyła się IV Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowo-Naukowa pt. „Słuch Noworodka”, w której uczestniczył Jerzy Owsiak. Szef WOŚP przyjechał do Poznania, żeby podziękować za tak sprawne i efektywne prowadzenie projektu. Od początku trwania projektu wykonano ponad pięć milionów badań słuchu u noworodków!  Badaniu poddawane są prawie wszystkie noworodki w Polsce (97,3 proc.). Podobne badania, na taką skalę i tak metodycznie, prowadzone są w zaledwie 11 krajach na świecie.

Dzięki ogólnopolskiemu programowi rocznie badanych jest ponad 350 tysięcy noworodków. Badanie jest nieinwazyjne, krótkie i wykonuje się je tuż po narodzinach dziecka. Pozwala wykryć  i dokładnie zdiagnozować wadę słuchu  we wczesnym rozwoju dziecka. To z kolei jest gwarancją, że zabieg implantacji może być wykonany u dziecka w wieku do 24 miesięcy, kiedy rozwija się mowa. Dzięki temu dziecko będzie słyszeć i poprawnie mówić. Program działa wzorcowo - powiedział profesor Witold Szyfter, koordynator medyczny Programu Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii UM w Poznaniu - jest to zasługa uczestniczących w nim lekarzy neonatologów, pediatrów, pielęgniarek neonatologicznych pracujących w 500 ośrodkach w całym kraju. Ale sukces zależy przede wszystkim od zaangażowania tych, którzy wspierają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. To z pieniędzy wrzucanych corocznie do puszek Orkiestry  finansowany jest ten program.

Helena Czechowska
Fakty UMP

Jerzy Owsiak