< Cofnij

Słowo Rektora na 45-lecie Wydziału Nauk o Zdrowiu

Przypadający w tym roku jubileusz 45-lecia Wydziału Nauk o Zdrowiu jest ważnym wydarzeniem w życiu naszego Uniwersytetu, bowiem z jednej strony skłania do spojrzenia wstecz i dokonania bilansu osiągnięć dydaktycznych i naukowych, z drugiej zbiega się z inną dostojną rocznicą - 200-lecia urodzin Florence Nightingale, prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa. Należy przypomnieć, że geneza Wydziału Nauk o Zdrowiu wiąże się nierozerwalnie z powołaniem do życia w 1975 r. studiów pielęgniarskich na Akademii Medycznej w Poznaniu. Ówczesny rektor prof. Roman Góral tworząc Wydział Pielęgniarski być może nie był świadomy, że realizuje ideę pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego prof. Heliodora Święcickiego, który już na początku XX wieku zabiegał o kształcenie zawodowych pielęgniarek świeckich. W ciągu tych 45 lat Wydział przeszedł znaczną ewolucję - zaczynając od kształcenia na kierunku pielęgniarskim do edukacji (dzisiaj) w zakresie sześciu kierunków - to, obok pielęgniarstwa, położnictwo, zdrowie publiczne, fizjoterapia, ratownictwo medyczne oraz terapia zajęciowa. Udało się te plany rozwoju zrealizować dzięki znakomitym profesorom oraz dziekanom, jak prof. Laura Wołowicka, która z sukcesem przekształciła w 1993 r. Wydział Pielęgniarstwa w Wydział Nauk o Zdrowiu czy, spinając klamrą te 45 lat, prof. Małgorzata Kotwicka, aktualna Pani Dziekan. Dzięki dotychczasowym działaniom udaje się od lat przyciągać na Wydział wielu studentów, którzy stanowią dzisiaj prawie połowę wszystkich słuchaczy naszego Uniwersytetu. Nie bez znaczenia jest też znakomite grono pedagogiczne, obejmujące aktualnie kilkuset nauczycieli akademickich, w tym 28 profesorów.

Rozpoczynający się 46. rok istnienia Wydziału Nauk o Zdrowiu stawia przed władzami Wydziału oraz gronem pedagogicznym kolejne wyzwania. W konsekwencji zmian w ustroju UMP wynikających z nowej Ustawy o szkolnictwie wyższym, zwanej Konstytucją dla Nauki, podstawowym zadaniem Wydziału Nauk o Zdrowiu jest sprawna organizacja działalności dydaktyczno-wychowawczej na prowadzonych kierunkach studiów. W świetle współczesnych zadań, jakie stawia system opieki zdrowotnej przed profesjami medycznymi niezwykle ważne jest ich przygotowanie zawodowe. W ostatnim czasie swoistym papierkiem lakmusowym stała się pandemia koronawirusa, która weryfikuje kompetencje zawodowe i etyczne naszych absolwentów.

Świętując jubileusz 45-lecia życzę pracownikom i studentom Wydziału Nauk o Zdrowiu dalszych sukcesów na niwie zawodowej i osobistej. Jestem przekonany, że tak jak do tej pory, Jubilat nadal będzie należał do najlepszych wydziałów w swojej kategorii.


Rektor UMP

Prof. dr hab. Andrzej Tykarski