< Cofnij

Przywitanie licealistów

Na uroczystą inaugurację zajęć dydaktycznych w roku akademickim 2015/2016 bardzo licznie przybyła młodzież z 13 liceów ogólnokształcących z Poznania i Wielkopolski objętych patronatem JM Rektora prof. Jacka Wysockiego.

Uczestniczą oni w całorocznym programie wykładów i zajęć prowadzonych przez wykładowców naszego Uniwersytetu. Uczniów serdecznie przywitała dr hab. Jolanta Dorszewska, pełnomocnik rektora ds.współpracy ze szkołami średnimi oraz profesor Edmund Grześkowiak, prorektor do spraw studenckich. Nasza Uczelnia ma do zaoferowania innowacyjne standardy kształcenia, nowoczesną infrastrukturę i eksperckich wykładowców na 17 kierunkach studiów. Mamy nadzieję, że uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych zachęci wielu uczniów do studiowania u nas - podkreślił profesor Grześkowiak.

Wykład inauguracyjny wygłosił profesor Wojciech Kozubski, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii. Mówił o chorobach zakaźnych i inwazyjnych układu nerwowego. Są one stare jak ludzkość i jako choroby zakaźne nie znające granic są wszędobylskie. Profesor Kozubski omówił wirusowe i bakteryjne zapalenie opon mózgowych, boreliozę, kiłę układu nerwowego, ropień mózgu, wściekliznę, zakażenie HIV i AIDS oraz malarię mózgową. O tym jakim problemem jest malaria niech świadczy fakt, że tegoroczna Nagroda Nobla przypadła chińskiej uczonej Tu Youyou, odkrywczyni leku o nazwie artemisinina, który pozwala skutecznie leczyć malarię oporną na inne leki.

Zobacz także