Profesor Lucjusz Zaprutko doktorem honoris causa Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego

W dniu 16 listopada 2023 r., podczas uroczystego posiedzenia Rady Naukowej (będącej odpowiednikiem naszego Senatu) Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego, były kierownik Katedry i Zakładu Chemii Organicznej oraz były Dziekan Wydziału Farmaceutycznego, prof. dr hab. n. farm. Lucjusz Zaprutko został wyróżniony zaszczytnym tytułem doktora honoris causa tegoż Uniwersytetu. Uroczystość ta była związana z kolejnymi, 239. „urodzinami” Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego i z jednoczesną 170. rocznicą powstania tamtejszego Wydziału Farmaceutycznego.

Przyznane wyróżnienie jest wyrazem szczególnego uznania za ponad 20-letnią, niezwykle intensywną i owocną współpracę pomiędzy naszą Uczelnią, a szczególnie Jej Wydziałem Farmaceutycznym oraz Lwowskim Narodowym Uniwersytetem Medycznym. O szczegółach działań i wielorakich efektach tej współpracy opowiadał profesor Zaprutko podczas swojego wykładu towarzyszącego tej uroczystości. Profesor wspomniał też o współpracy z innymi uczelniami lwowskimi oraz o organizacji pomocy udzielanej walecznemu narodowi ukraińskiemu. Tradycją Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego jest, że oprócz dyplomu doktoratu honorowego otrzymuje się wraz z nim odpowiedni medal do noszenia na szyi oraz na własność togę, charakterystyczną dla pracowników naukowych tamtejszej Uczelni. Ten ostatni element świadczyć ma w sposób dobitny o przyjęciu doktora honorowego w skład własnej społeczności akademickiej. Ponadto nazwiska doktorów honorowych Lwowskiego Uniwersytetu Medycznego utrwalane są na specjalnej marmurowej tablicy zajmującej centralne miejsce w budynku Rektoratu. Nazwisko profesora Zaprutko też wkrótce zostanie tam trwale wyryte.

Zdjęcie  Zdjęcie