Podsumowanie XX Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Endokrynologii Ginekologicznej - Florencja, 11-14 maja 2022 r.

Uczestnicy Kongresu

W dniach 11-14 maja we Florencji, we Włoszech odbyła się kolejna, dwudziesta już edycja Kongresu Międzynarodowego Towarzystwa Endokrynologii Ginekologicznej (International Society of Gynecological Endocrinology ISGE), w której zgodnie z tradycją udział wzięli również specjaliści z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Podczas kongresu odbyła się sesja Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Ginekologicznej (PTEG), którą poprowadzili profesor Andrzej Milewicz, były Kierownik Kliniki Endokrynologii, Diabetologii i Leczenia Izotopami Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu oraz profesor Błażej Męczekalski, Kierownik Katedry i Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W trakcie cieszącej się szerokim zainteresowaniem uczestników kongresu sesji polskiej można było wysłuchać wystąpienia profesora Macieja Wilczaka, Dyrektora Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UMP pod tytułem: „Lateral uteropexy in the treatment of female genital prolapse”, w czasie którego Pan profesor podzielił się swoim wieloletnim doświadczeniem operacyjnym i któremu towarzyszyła ożywiona dyskusja z publicznością.

prof. Maciej Wilczak

W drugiej części sesji polskiej, doktor Natalia Iżycka z Kliniki Onkologii Ginekologicznej UMP dokonała prezentacji „Neuroendocrine carcinoma of cervix”. W trakcie sesji plenarnej poruszającej problem wpływu stresu na układ rozrodczy wyniki swoich badań przedstawili najlepsi specjaliści w tej dziedzinie, wśród nich profesor Błażej Męczekalski, prezentujący temat „Stress, kisspeptin and reproduction”. Kongresowi towarzyszyły też panele dla młodych badaczy, gdzie w sesji „Primary and secondary amenorrhea” swoje wystąpienia wygłosiły: doktor Anna Szeliga i lekarz Olga Niwczyk, z Katedry i Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej UMP. Obie Panie doktor otrzymały nagrodę dla młodych naukowców.

Uczestnicy Kongresu

Kongres zakończył się niezwykle miłym akcentem jakim bez wątpienia był wybór profesora Błażeja Męczekalskiego na członka zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Endokrynologii Ginekologicznej. Warto podkreślić, że stanowi to ukoronowanie ponad 25 lat współpracy pomiędzy Katedrą i Kliniką Endokrynologii Ginekologicznej UMP a Międzynarodowym Towarzystwem Endokrynologii Ginekologicznej i jego prezydentem profesorem Andrea R.  Genazzanim. Profesor Andrea R. Genazzani, w październiku 2021 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa naszego Uniwersytetu.