Z dumą informujemy, iż w dniu 1 sierpnia 2024 roku, zespół 1. i 2. Pododdziału Rozrodczości i Medycyny Perinatalnej (PRIMP 1 i 2), Kliniki Rozrodczości UMP, pod kierownictwem Pani Profesor Ewy Wender-Ożegowskiej, Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu, w składzie:
Zespół operacyjny:
- lek. Daniel Boroń (PRiMP1)
- dr hab. n. med. Paweł Gutaj (PRiMP1)
- dr hab. n. med. Rafał Iciek (PRiMP2)
Dr hab. Rafał Iciek oraz dr hab. Paweł Gutaj to doświadczeni ginekolodzy - perinatolodzy, od lat związani z Kliniką Rozrodczości UMP. Daniel Boroń jest tegorocznym absolwentem Szkoły Doktorskiej i dzięki programowi Nawa Ster, odbył miesięczny staż w najlepszym ośrodku w Europie zajmującym się m.in. operacjami w ciążach wielopłodowych. |
wraz z zespołem Bloku Operacyjnego GPSK UMP w składzie:
Zespół instrumentariuszek:
- mgr Natalia Kunsztowicz
- mgr Paulina Słupska
Zespół anestezjologiczny:
- dr n. med. Natalia Kokot
- mgr Małgorzata Daroń
przeprowadził z sukcesem, po raz pierwszy w historii GPSK, zabieg fetoskopowej laserowej koagulacji połączeń naczyniowych (anastomoz) w obrębie łożyska, u ciężarnej w 18. tygodniu ciąży bliźniaczej, jednokosmówkowej-dwuowodniowej, powikłanej skrajnym ograniczeniem wzrastania jednego z płodów (sFGR- typ IIa). Takie powikłanie ciąży stanowi zagrożenie wewnątrzmacicznego obumarcia obu bliźniąt lub ciężkiego upośledzenia płodu, który przeżył. Wykonany pomyślnie zabieg daje szansę na prawidłowy rozwój obu płodów. Pacjentka pozostanie pod ścisłą opieką i kontrolą zespołu Kliniki przez cały okres trwania ciąży.
Ciężarna, po kilkudniowej obserwacji, została w stanie ogólnym dobrym wypisana do domu. Trzymamy kciuki za oba maluchy, które podobnie jak mama dobrze zniosły zabieg.