< Cofnij

Ojciec polskiej ortopedii - prof. Ireneusz Wierzejewski

W związku z 100. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego Muzeum UMP postanowiło przypomnieć, nieco zapomnianą, postać jego Inspektora Sanitarnego - profesora Uniwersytetu Poznańskiego, ojca polskiej ortopedii - prof. Ireneusza Wierzejewskiego.

W Cyfrowym Repozytorium Lokalnym Cyryl pojawiła się opracowana przez Muzeum UMP kolekcja dotycząca Profesora. Można w niej obejrzeć bezcenne zdjęcia, listy i rękopisy.

Większość wchodzących w skład kolekcji obiektów należy do prof. dr hab. Małgorzaty Wierusz-Kozłowskiej i jest depozytem Muzeum, pozostała część archiwaliów jest własnością Muzeum.

W Cyrylu aktualnie można oglądać pierwszą część kolekcji. Kolejna zostanie udostępniona w lutym 2019 roku.

» http://cyryl.poznan.pl/kolekcja/863/ireneusz-wierzejewski-lekarz-1881-1930-muzeum-uniwersytetu-medycznego-im-k-marcinkowskiego-w-poznaniu

27 grudnia odbędzie się promocja książki „Wielkopolskie drogi do niepodległości. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Historie lokalne”, w której znajduje się artykuł przygotowany przez pracowników Muzeum UMP poświęcony prof. Wierzejewskiemu. Więcej szczegółów dotyczących publikacji pod linkiem:

» https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/zapowiedzi-wydawnicze-i/36739,Zapowiedzi-wydawnicze-IPN.html

Zdjęcie