Naukowiec UMP współautorem patentu

W celu wsparcia wysiłków na rzecz przeciwdziałania pandemii COVID-19 zespół naukowców z różnych ośrodków akademickich w Polsce, z udziałem międzynarodowym, opracował „Urządzenie izolujące pacjenta z podejrzeniem choroby zakaźnej”, które posiada zgłoszenie do Urzędu Patentowego. Pracom badaczy przewodniczył dr hab. n. med. Łukasz Szarpak z Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. W opracowanie urządzenia zaangażowany był również dr n. o zdr. Marek Dąbrowski z Zakładu Edukacji Medycznej, Katedra Edukacji Medycznej, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W skład zespołu weszli także: prof. dr hab. n. med. Krzysztof Jerzy Filipiak (Warszawski Uniwersytet Medyczny), prof. dr hab. n. med. Jerzy Robert Ładny (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku), prof. dr hab. n. med. Miłosz Jarosław Jaguszewski (Gdański Uniwersytetu Medycznego), dr hab. n. med. Jacek Smereka (Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu), dr hab. n med. Szymon Białka (Śląski Uniwersytet Medyczny) oraz Henry Paul Hagen (Adroit Surgical LLC, USA).

Niniejsze urządzenie izolujące służy poprawie bezpieczeństwa pacjentów i personelu medycznego, dzięki zastosowaniu m.in. specjalnego systemu filtracji powietrza, a także uszczelnianych otworów inspekcyjnych umożliwiających przeprowadzenie procedur medycznych. Głównymi zaletami urządzenia jest zmniejszenie ryzyka kontaminacji otoczenia pacjenta podczas różnego typu zabiegów medycznych, w tym zabezpieczenia dróg oddechowych pacjenta z jednoczesnym zapewnieniem możliwości prowadzenia tlenoterapii biernej i czynnej. Ponadto urządzenie umożliwia bezpieczny transport pacjenta ambulansem z jednoczesnym zmniejszeniem ryzyka kontaminacji karetki. Dodatkowym atutem urządzenia jest zmniejszenie ryzyka kontaminacji pomieszczeń i sprzętu medycznego, np. podczas procedur wykonywania badań obrazowych oraz procedur operacyjnych.

dr Marek Dąbrowski - zdjęcie
   dr n. o zdr. Marek Dąbrowski