< Cofnij
Najlepsze prace magisterskie i doktorskie
Już po raz 17. Miasto Poznań przyznało nagrody za najlepsze prace doktorskie i magisterskie obronione na poznańskich uczelniach i w instytucjach naukowych.
Do konkursu mogły być zgłaszane prace doktorskie i magisterskie z dziedzin i dyscyplin nauki, które mogą znaleźć zastosowanie w funkcjonowaniu, rozwoju lub promocji Poznania jako silnego ośrodka naukowego. Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęły 122 prace: 70 prac magisterskich i 52 prace doktorskie. W gronie wyróżnionych osób znaleźli się przedstawiciele naszego Uniwersytetu.
Wyróżnione prace doktorskie:
- Dr Martyna Borowczyk: "Poszukiwanie genetycznych determinantów złośliwości zmian pęcherzykowych tarczycy metodą screeningu genomowego".
Autorka podjęła się próby wyjaśnienia podłoża molekularnego wybranych zmian nowotworowych w tarczycy. Stworzyła unikalny model, który umożliwia wyselekcjonowanie chorych o zwiększonym ryzyku rozwoju zmian nowotworowych w zmianach pęcherzykowych tarczycy.
Promotorka: prof. dr hab. Ewelina Szczepanek-Parulska, Katedra i Klinika Endokrynologii, Przemiany Materii i Chorób Wewnętrznych.
- Dr Tomasz Nowak: "Ocena farmakoterapii bólu u osób starszych z zaburzeniami funkcji poznawczych".
Podjęty przez Autora obszar badań naukowych należy uznać za niezwykle istotny w obliczu rosnącej populacji osób starszych, odczuwających ból przewlekły. Uzyskane wyniki stanowią istotny wkład w działania mające na celu poprawę jakości życia i poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego osób 60+.
Promotorka: dr hab. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, Katedra i Klinika Medycyny Paliatywnej
Wyróżniona praca magisterska:
- Mgr Weronika Guzenda: "Ocena modelu profesjonalnego doradztwa dotyczącego kontrolnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi w aptece ogólnodostępnej".
Choroby układu krążenia stanowią od wielu lat jedną z głównych globalnych przyczyn zgonów, także w Polsce. Wdrożenie opracowanego przez Autorkę, stosunkowo prostego i nie wymagającego istotnych nakładów finansowych, modelu profesjonalnego doradztwa w aptekach miasta Poznania i regionu, bez wątpienia przyczyni się do wzrostu skuteczności wykrywania pacjentów z chorobą nadciśnieniową.
Promotorka: dr Magdalena Waszyk-Nowaczyk, Katedra i Zakład Technologii Postaci Leku.
Nagrodzonym oraz Promotorom serdecznie gratulujemy!