< Cofnij

Nagrody honorowe IPN

Z satysfakcją informujemy, że reżyserka i dokumentalistka Anna Piasek-Bosacka, pracownik Wydawnictwa Naukowego UMP, otrzymała Medal "Świadka Historii" Instytut Pamięci Narodowej. Nagroda ta przyznawana jest osobom, które w sposób szczególny przyczyniają się do upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski. Podczas gali w gmachu poznańskiej Biblioteki Raczyńskich, nagrody z rąk zastępcy prezesa IPN dr. Pawła Ukielskiego odebrali także dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej - Rafał Pogrzebny oraz dziennikarz i dokumentalista -Jacek Kubiak.

Laureatka jest absolwentką reżyserii WRiTV im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. W ramach swej pracy zawodowej realizowała m.in. filmy dokumentalne dla stacji TVP i TVN Discovery Historia, a także prowadziła warsztaty filmowe w ramach Polskiej Akademii Dobrego Filmu czy w ramach projektów: "Kamienice poznańskie w multimedialnym ujęciu. Historia i współczesność" oraz "Średniowieczny Poznań w multimedialnym ujęciu". Z pionem edukacyjnym poznańskiego oddziału IPN reżyserka związana jest od 2012 r.

Anna Piasek-Bosacka propagowała wiedzę historyczną także wśród studentów i młodzieży, prowadząc warsztaty filmowe, a także zrealizowała m.in. film dokumentalny zatytułowany "Pod opieką operacyjną" . Ponadto jest laureatką m.in. I nagrody w kategorii filmu dokumentalnego na festiwalu Polskie Ojczyzny 2008 za obraz pt. "Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego", nagrody prezydenta miasta Wrocławia za najlepszy scenariusz fabularny (Interscenario 2009) oraz wyróżnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za film "Pod opieką operacyjną".