< Cofnij

Minister Zdrowia na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Zdjęcie

W dniu 24 stycznia gościliśmy Ministra Zdrowia dr. Adama Niedzielskiego, który spotkał się z przedstawicielami Senatu UMP oraz studentami naszej Uczelni.

Wizyta była okazją do prezentacji Pakietu dla Młodych - działań resortu podejmowanych w odpowiedzi na postulaty studentów uczelni medycznych. Minister Zdrowia wskazał, że poza walką z pandemią resort skupia się także na rozwoju kadr medycznych, a priorytetem jest właśnie inwestowanie w ludzi w systemie opieki medycznej. Jak przekonaliśmy się wielokrotnie podczas pandemii - głównym deficytem, który nie pozwala w odpowiednim stopniu reagować, wykorzystywać infrastruktury, są ludzie - zaznaczał dr Adam Niedzielski. Dlatego też Ministerstwo przygotowało rozwiązania, które zarówno mają zachęcać do studiowania medycyny, jak i szereg zmian w toku studiów. Takimi obszarami będą m.in. projekty Praca dla studenta czy też Młody dydaktyk, zachęcający młode osoby do pracy dydaktycznej jeszcze w trakcie studiów. Jak podkreślał Wiceminister Zdrowia Piotr Bromber, zmiany dotyczyć będą także standardów kształcenia, w tym upraktycznienia zajęć podczas wcześniejszych latach studiów. Ministerstwo planuje także zwrócić szczególną uwagę na rozwój umiejętności takich jak komunikacja, odpowiedzialność zawodowa, radzenie sobie ze stresem. Ciekawym pomysłem są także planowane zmiany w kształceniu podyplomowym np. zwolnienie z egzaminu ustnego, przy dobrze zaliczonym egzaminie pisemnym. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia podkreślali, że są otwarci na dialog ze studentami i środowiskiem medycznym, czego wyrazem była m. in. sesja pytań studenckich. Spotkanie było także okazją do prezentacji założeń Programu im. prof. Walczaka, który zakłada wzrost mobilności międzynarodowej badaczy z obszaru nauk medycznych poprzez wyjazdy do najlepszych ośrodków klinicznych w Stanach Zjednoczonych. Zaprezentowała go dr Grażyna Żebrowska, Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

W spotkaniu wzięli udział także dr Anna Bazydło, Wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów oraz Przewodniczący Komisji Wyższego Szkolnictwa Medycznego Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Jakub Stefaniak.

Wiceminister Zdrowia Piotr Bromber wręczył nagrody Ministra Zdrowia. Odebrali je: prof. dr hab. Janusz Witowski - za całokształt dorobku, w imieniu Zespołu badawczego prof. dr hab. Justyna Mikuła-Pietrasik oraz dr hab. Anna Gotz-Więckowska - za osiągnięcia dydaktyczne.

Po spotkaniach Minister Zdrowia dr Adam Niedzielski wizytował budowę Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego.

» Galeria zdjęć