A+ / A-
< Cofnij

Minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne w szpitalu na Polnej

Warsztaty

Za nami pierwsze w tym roku warsztaty edukacyjne z zakresu minimalnie inwazyjnych zabiegów operacyjnych dla lekarzy ginekologów z całej Polski. Odbyły się one w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu pod kierownictwem ich pomysłodawcy - Pana Profesora Macieja Wilczaka, który od lat nieustannie propaguje wśród młodych lekarzy małoinwazyjne metody leczenia kobiet w Polsce.

14 marca 2025 roku, w czasie pierwszego warsztatu „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym - „krok po kroku” - stacjonarnie”, w salach zabiegowych Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. n. med. Macieja Wilczaka, koordynatora Centrum, ginekolodzy z Warszawy i Wolsztyna wykonali łącznie 6 zabiegów - poznając i doskonaląc najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej.

Histeroskopia to małoinwazyjne badanie oceniające anatomię jamy macicy - jej kształt, błonę śluzową kanału szyjki i jamy macicy oraz ujścia maciczne jajowodów. Zabieg ten umożliwia zbadanie niepokojących zmian obserwowanych w badaniu ultrasonograficznym i pobranie celowanych wycinków do analizy histopatologicznej. Wskazaniem do wykonania tego rodzaju badania są wykryte w obrazie USG np. mięśniaki podśluzówkowe objawiające się obfitym krwawieniem, polipy w kanale szyjki macicy, polipy endometrialne lub przerost endometrium. Histeroskopię wykonuje się również w celu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz u pacjentek z powtarzającymi się poronieniami.

Warsztaty prowadzone przez Zespół Profesora Macieja Wilczaka cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy z wielu ośrodków w Polsce, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje. Już pod koniec każdego roku, kalendarz planowanych zabiegów w ramach spotkań warsztatowych na kolejny rok jest zapełniony po brzegi - zauważa Profesor M. Wilczak. W tym roku mamy w sumie 8 spotkań, a cały cykl objął Honorowym Patronatem JM Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Krasiński - Rektor UMP.

Moim zamysłem jest dzielenie się naszą wiedzą i doświadczeniem z koleżankami i kolegami z innych szpitali - zapewnia profesor M. Wilczak. Dzięki warsztatom umożliwiamy im szkolenie na europejskim poziomie, a efekty mogą wykorzystywać w szpitalach, w których leczą na co dzień pacjentki - dodaje Prof. Wilczak.

Warsztaty

Kilka dni później, 18 marca 2025 r. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka i Minimalnie Inwazyjnej Ginekologii Operacyjnej pod kierownictwem Pana Profesora Macieja Wilczaka przeprowadził pierwsze w tym roku praktyczne warsztaty pt.: „Minimalnie inwazyjna chirurgia miednicy mniejszej, krok po kroku, stacjonarnie i on-line". W tym dniu przeprowadzono 7 operacji.

W warsztatach wzięli udział ginekolodzy z Krapkowic i Zgierza, a dzięki multimedialnej transmisji uczestniczyli w nich także ginekolodzy z ośrodków w całej Polsce. W tej edycji warsztatów uczestniczyło prawie 100 lekarzy z całej Polski.

Na warsztatach edukacyjnych ginekolodzy mają niepowtarzalną okazję obserwować w tym samym czasie wszystkie zabiegi i zastosowanie zaawansowanych i jednych z najnowocześniejszych technik operacyjnych wykorzystywanych w minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej. Warsztaty to nadal bardzo skuteczne narzędzie służące przekazywaniu wiedzy i praktycznych rad w zakresie tego typu technik operacyjnych, kierowane głównie do młodych lekarzy ginekologów - podkreśla Profesor Maciej Wilczak. Wszystkie wykonywane zabiegi z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej jak zwykle opatrzone są precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora, dotyczącymi poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji - dodaje Prof. M. Wilczak.

W 2025 roku w Szpitalu na Polnej odbędzie się w sumie 5 spotkań edukacyjnych, wszystkie szkolenia objął Honorowym Patronatem JM Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Krasiński - Rektor UMP.

Więcej informacji: