< Cofnij

Metoda VBT - kamień milowy na drodze leczenia skolioz u dzieci

Zdjęcie

W dniu 22 lutego 2022 r. w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu miały miejsce dwa innowacyjne zabiegi leczenia skoliozy. Obie operacje zostały przeprowadzone przez światowej sławy niemieckiego chirurga doktora Pera Trobischa oraz kierownika tutejszej Kliniki Chorób Kręgosłupa i Ortopedii Dziecięcej prof. Tomasza Kotwickiego.

Vertebral Body Tethering (VBT) - bo o tej nowatorskiej metodzie leczenia skoliozy mowa - jest techniką polegającą na założeniu na kręgosłup implantów w postaci śrub, które połączone są ruchomą linką kompresującą. Kompresja pozwala na korekcję zdeformowanego kręgosłupa. Do najważniejszych zalet VBT należy między innymi jej mała inwazyjność - implanty wprowadzane są przez klatkę piersiową bez konieczności szerokiego cięcia i naruszania mięśni grzbietu. Dzięki temu rekonwalescencja pacjentów następuje szybciej. Ponadto w przypadku VBT - w przeciwieństwie do klasycznej metody operacyjnej ­­- nie dochodzi do usztywnienia kostnego, a dzięki wykorzystaniu elastycznej linki zamiast sztywnych prętów ruchomość kręgów zostaje zachowana. Ma to znaczący wpływ na opóźnienie wystąpienia zmian zwyrodnieniowych oraz na poprawę funkcjonowania i ogólną sprawność młodych pacjentów. Co więcej dzięki zachowaniu dalszego wzrastania kręgów korygujące działanie metody VBT nie ogranicza się wyłącznie do samej operacji, ale utrzymuje się nawet do dwóch lat od zabiegu.

Operacje VBT wykonuje się na świecie od kilku już lat, tymczasem w Polsce są nadal rzadkością. Doktor Trobisch na co dzień pracuje w szpitalu w Simmerath w Niemczech - ośrodku współpracującym z Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalem Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu - gdzie z powodzeniem wykonuje zabiegi VBT.

Dzięki staraniom i zaangażowaniu prof. Tomasza Kotwickiego - kierownika Kliniki Chorób Kręgosłupa i Ortopedii Dziecięcej, którego celem jest optymalizacja leczenia chirurgicznego skoliozy u dzieci i młodzieży i upowszechnienie techniki VBT, ta nowatorska metoda została z powodzeniem przeprowadzona również w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi UM w Poznaniu.