< Cofnij

Laureaci programu START

21 maja br., na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów laureatom tegorocznej edycji programu START. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej po raz 24. przyznała stypendia 121 najzdolniejszym młodym naukowcom z całej Polski.

W gronie wyróżnionych badaczy, których osiągnięcia zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu jest dr Piotr Rzymski z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, badacz o imponującym dorobku naukowym z zakresu biologii środowiskowej i aktywny popularyzator nauki. Wyniki prowadzonych przez dra Rzymskiego prac znacznie przyczyniają się do zrozumienia działania toksyn produkowanych przez sinice występujące w wodach Europy, Australii, Azji, Antarktydy i Ameryki Północnej.

Po raz drugi laureatką programu START została dr Patrycja Sosińska z zespołu prof. Andrzeja Bręborowicza, realizująca  badania wpływu procesu starzenia komórkowego na progresję nowotworów wewnątrzotrzewnowych (w tym zwłaszcza raka jajnika) oraz wpływu hemodializy na dysfunkcję śródbłonka u chorych z przewlekłą niewydolnością nerek.

Serdecznie gratulujemy!