< Cofnij

Krok po kroku do nowoczesnej chirurgii miednicy mniejszej

Kolejne Praktyczne Warsztaty pt.: MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „Krok po Kroku” odbyły się w dniu 4.12.2018 roku w Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Wydarzenie honorowym patronatem objął Dyrektor Szpitala dr Maciej Sobkowski.  

Gościem specjalnym tej edycji  był dr med. Friedriech Pauli - jeden z najbardziej doświadczonych pracowników z Klinikum Augsburg Frauenklinik, przedstawiający z  prof. Maciejem Wilczakiem - Kierownikiem Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka najnowsze techniki minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej z użyciem obrazowania 3D podczas wykonywania operacji laparoskopowych.

W trakcie warsztatów wykonano zabiegi  rekonstrukcji dna miednicy mniejszej metodą laparoskopową z użyciem siatek TiLOOP według metody Dubuissone, które uznawane są za jedne z najnowocześniejszych, a wykonywane w Centrum jako zabieg rutynowy.  

Jak mówi profesor Maciej Wilczak: „Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami w ramach Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej wprowadziliśmy wspólnie z międzynarodową grupą ekspertów jedną z najnowocześniejszych metod leczenie schorzenia dotyczącego zaburzeń statyki dna miednicy mniejszej. Ten bardzo wstydliwy problem, który dla wielu kobiet łączący się nie tylko z dolegliwościami bólowymi, ale także z krępującymi dolegliwościami związanymi z pogorszeniem jakości życia seksualnego oraz nietrzymaniem moczu jest obecnie leczony najnowocześniejszymi metodami. Polskie kobiety mogą skorzystać w naszym Szpitalu z dokładnie takich samych metod, jak w innych krajach europejskich np. w Niemczech, Francji czy Szwajcarii”.

W warsztatach aktywnie uczestniczyli lekarze z ośrodków pozauniwersyteckich, poznając krok po kroku  metodę przezpochwowej implantacji siatek prezentowaną przez dr. Friedricha Pauli.

Prof. Maciej Wilczak przedstawił szczegóły wykonywania operacji metodą Dubuissone z użyciem „giętkich” trokarów zwiększających bezpieczeństwo implantacji tytanizowanej siatki oraz operacje laparoskopowe usunięcia macicy z wykorzystaniem platformy elektrochirurgicznej z systemem zamykania naczyń LigaSure oraz laparoskopowe usunięcie mięśniaków macicy z techniką szycia macicy szwami intracorporalnymi.

Więcej informacji na temat zabiegów i działalności Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej na stronie: www.gpsk.am.poznan.pl.

Media o nas:

» Radio Poznań - http://radiopoznan.fm/informacje/pozostale/operacje-w-trojwymiarze-i-powiekszeniu?utm_source=wp&utm_medium=sg&utm_campaign=trendy

Zdjęcie

» TVP Poznań - https://poznan.tvp.pl/40276124/04122018-godz1830

Zdjęcie