W dniach 19-22 marca 2025 roku w Rydze odbył się 16. Kongres Europejskiego Towarzystwa Ginekologii (European Society of Gynecology; ESG).
Konferencja poświęcona była zagadnieniom dotyczącym współczesnego spojrzenia na problemy naukowe i kliniczne z zakresu położnictwa, ginekologii, endokrynologii ginekologicznej, onkologii ginekologicznej oraz uroginekologii.
W Kongresie brało udział 952 uczestników, głównie z Europy, ale też innych kontynentów, w tym przedstawiciele Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu: dr n. med. Anna Kostrzak, dr n. med. Anna Szeliga oraz profesor Błażej Męczekalski.
Polskie Towarzystwo Endokrynologii Ginekologicznej (PTEG) miało zaszczyt zorganizować Sesję zatytułowaną „Nowe trendy w Endokrynologii Ginekologicznej”. Sesję prowadzili profesor Andrzej Milewicz oraz profesor Błażej Męczekalski. W czasie tej sesji dr n. med. Ewa Rudnicka (Warszawski Uniwersytet Medyczny) przedstawiła temat dotyczący metabolicznych problemów u pacjentek z PCOS. Dr n. med. Anna Kostrzak przybliżyła zagadnienie wpływu przewlekłej hiperprolaktynemii na zaburzenia metaboliczne u kobiet. Natomiast dr n. med. Anna Szeliga omówiła analizę składu masy ciała jako narzędzie diagnostyczne przydatne w endokrynologii. Profesor Rafał Stojko (Śląski Uniwersytet Medyczny) wygłosił wykład na temat edukacyjnego programu w zakresie technik minimalnie inwazyjnych.
Sesja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników Kongresu, co znalazło wyraz w żywej dyskusji.
Profesor Błażej Męczekalski w Sesji plenarnej przedstawił wykład „Rola Neurokininy B i Kisspeptyny w Endokrynologii Ginekologicznej”. Wspomniana sesja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników.
Podczas Kongresu odbyły się wybory nowego Zarządu Europejskiego Towarzystwa Ginekologii na kadencję 2025-2029. Miło jest poinformować, że profesor Błażej Męczekalski w drodze głosowania został wybrany do ścisłego Zarządu Towarzystwa i będzie pełnił funkcję Skarbnika w nowej kadencji Zarządu.
Miejscem Kongresu była stolica Łotwy - Ryga, która stanowi jedno z największych skupisk (około 800 budynków) wyjątkowej architektury secesyjnej w Europie.