27 grudnia 2020 r. zapisze się na kartach historii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i podległych mu szpitali klinicznych. Tego dnia w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera podano pierwsze dawki szczepionki przeciwko COVID-19, inaugurując tym samym program szczepień.
Punktualnie, w samo południe, jako pierwsza szczepionkę przyjęła prof. Magdalena Figlerowicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej, pełniąca jednocześnie funkcję konsultanta wojewódzkiego ds. chorób zakaźnych, następnie p. Jolanta Łojko-Kołodziejczak, pielęgniarka oddziałowa Izby Przyjęć oraz dr hab. Jarosław Szydłowski, kierownik Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej. Mam nadzieję, że osoby, niezdecydowane jak zobaczą, że my czujemy się dobrze, a szczepionka działa, też zdecydują się na szczepienia - przekonywała prof. Magdalena Figlerowicz. Zawsze przed nowym towarzyszy nam lęk, ale tu mamy tylko racjonalne przesłanki - lepiej się zaszczepić, niż zachorować - argumentowała Pani Profesor.
W grupie szczepionych osób był także JM Rektor prof. Andrzej Tykarski, kierownik Katedry i Kliniki Hipertesjologii, Angiologii i Chorób Wewnętrznych. To ważne, by pokazać wszystkim, że szczepienia są bezpieczne - mówił prof. Andrzej Tykarski. Wprawdzie efekty tych szczepień poznamy dopiero późną wiosną albo latem, ale nie mamy innego wyjścia z pandemii, jak tylko szczepienia. Pamiętajmy jednak, że do tego czasu musimy być nadal ostrożni oraz musimy pamiętać o maseczkach, dystansie społecznym i dezynfekcji rąk - dodał prof. Andrzej Tykarski.
W sumie w niedzielne popołudnie zaszczepiono 75 osób. Dostawy kolejnych dawek zaplanowane są na najbliższe dni, co pozwoli na realizację szczepień w szerokim zakresie, w tym chętnych pracowników uczelni i studentów.
Fot.: WUW