< Cofnij

Grudniowe warsztaty pt. "Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym"

W ramach działalności Międzynarodowego Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Ginekologicznej Miednicy Mniejszej w dniach 3.12.21 oraz 10.12.2021 r. w Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym odbyły się kolejne warsztaty pt.: "Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym".

Warto podkreślić, że ten rodzaj minimalnie inwazyjnych zabiegów wykonywanych we wnętrzu jamy macicy  nie wymaga znieczulenia ogólnego!!!

Podczas tych dwóch edycji praktyczno-edukacyjnych warsztatów prof. Maciej Wilczak wraz z zespołem lekarzy Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka przedstawiali „krok po kroku” praktyczne zasady i najnowsze techniki stosowane w nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej tylko w znieczuleniu miejscowym.

Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym to nowoczesna metoda rozpoznawania i leczenia zmian zlokalizowanych w jamie macicy. Ta minimalnie inwazyjna metoda stanowi  doskonałą alternatywę dla zabiegów wewnątrzmacicznych wykonywanych w znieczuleniu ogólnym, co w sposób bardzo istotny zmniejsza ryzyko okołooperacyjne.

W obecnych dwóch edycjach Praktycznych Warsztatów Histeroskopowych wykonano łącznie 11 zabiegów endoskopowych z wykorzystaniem systemu znieczulenia miejscowego Hystero - Block. W warsztatach wzięli udział lekarze ginekolodzy z Warszawy, Katowic, Piekar Śląskich, Brodnicy oraz Tarnowa.

Warto podkreślić, że tego typu nowoczesne zabiegi wykonywane w znieczuleniu miejscowym są bardzo istotne w rozpoznawaniu i leczeniu takich schorzeń takich jak:
• nieprawidłowe krwawienia
• polipy kanału szyjki macicy i jamy macicy,
• mięśniaki podśluzówkowe kanału i jamy macicy,
• zrosty wewnątrzmaciczne,
• niepłodność,
• niemożność donoszenia ciąży.

Pacjentka w czasie wykonywania takiego zabiegu jest w pełni świadoma mając unikalną możliwość obserwowania wszystkich etapów minimalnie inwazyjnego zabiegu, a po około 2 godzinach może opuścić szpital. Ponadto, w każdym momencie wykonywania tego typu procedury medycznej pacjentka może rozmawiać z lekarzem oraz zadawać mu pytania dotyczące przebiegu poszczególnych etapów procedury zarówno diagnostycznej jak i operacyjnej.

Szczegółowe informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:
https://www.gpsk.ump.edu.pl/szpital/centrum-minimalnie-inwazyjnej-chirurgii-miednicy-mniejszej.html

Zdjęcie

Zdjęcie