< Cofnij

Farmaceutyczna współpraca Polsko-Niemiecka

Logo

W dniach od 22 do 23 września 2023 roku odbyło się X Polsko-Niemieckie Sympozjum Nauk Farmaceutycznych (10th Polish-German Symposium on Pharmaceutical Sciences), które miało miejsce  na Uniwersytecie Heinricha Heinego w Düsseldorfie. Hasłem przewodnim było stwierdzenie: „Beyond Corona - shaping the future”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza: Kreowanie przyszłości po pandemii koronawirusa.

Po dłuższej przerwie, która częściowo była spowodowana pandemią, na potrzebę umacniania bilateralnej współpracy odpowiedział prof. Peter Kleinebudde, który był inicjatorem i przewodniczącym komitetu naukowego tegorocznego wydarzenia. Inicjatywa ta spotkała się z dużym entuzjazmem na UMP, a w wyrazie szczególnego uznania dla organizatorów wręczona została pamiątkowa statuetka prof. Peterowi Kleinebudde ufundowana przez Panią Kanclerz Kolegium Nauk Farmaceutycznych, prof. Judytę Cielecką-Piontek.

Sympozjum było okazją do odnowienia i umocnienia polsko-niemieckich kontaktów naukowych oraz do dyskusji dotyczących nowych trendów w naukach farmaceutycznych. Cykl Polsko-Niemieckich Sympozjów rozpoczął się około 40 lat temu, a zapoczątkowali go naukowcy z naszej uczelni (tj. wówczas Akademii Medycznej w Poznaniu) oraz uniwersytetu z Halle-Wittenberg. W tym roku w sympozjum wzięli udział naukowcy z wydziałów farmaceutycznych z następujących miast: Düsseldorf, Poznań, Kraków, Wrocław, Halle, Kiel, Gdańsk i Greifswald.

Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu był najliczniej reprezentowaną uczelnią, co dowodzi dużego znaczenia Polsko-Niemieckiego Sympozjum Nauk Farmaceutycznych dla rozwoju naszej społeczności naukowej, szczególnie wśród młodszego pokolenia. Naszą Alma Mater godnie reprezentowali podczas wykładów zarówno doświadczeni badacze (prof. Jan Matysiak oraz prof. UMP Marta Karaźniewicz-Łada), jak również przedstawiciele młodych naukowców (dr Joanna Musiał oraz mgr Aleksandra Maćkowiak). Ponadto przedstawiono liczne doniesienia naukowe w trakcie sesji plakatowych, które były okazją do owocnych i inspirujących dyskusji naukowych.

Komitet Naukowy jednogłośnie stwierdził, że kolejne sympozjum odbędzie się za dwa lata w Poznaniu, co jest dowodem na ciągle rosnące znaczenie UMP na arenie międzynarodowej.