Europejska Sieć Referencyjna ds. Rzadkich Zaburzeń Endokrynologicznych

Szanowni Państwo,

miło nam poinformować, że 7 grudnia 2021 r. Klinika Endokrynologii i Reumatologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu została zaakceptowana i 1 stycznia 2022 r. będzie oficjalnie włączona do Europejskiej Sieci Referencyjnej ds. Rzadkich Zaburzeń Endokrynologicznych (European Reference Network on Rare Endocrine Conditions, Endo-ERN).

Klinika Endokrynologii i Reumatologii Dziecięcej UMP jest jedną z dwóch polskich klinik aktualnie włączonych do sieci Endo-ERN.

Europejska Sieć Referencyjna ds. rzadkich zaburzeń endokrynologicznych (Endo-ERN, https://endo-ern.eu/pl/) ma na celu poprawę dostępu do wysokiej jakości opieki zdrowotnej pacjentom z rzadkimi zaburzeniami hormonalnymi poprzez ułatwianie wymiany wiedzy, wykonywanie specjalistycznych badań, wspomaganie kompleksowej opieki zdrowotnej w taki sposób, aby zapewnić pacjentom profesjonalną opiekę przez całe ich życie.

Prof. dr hab. n. med. Marek Niedziela, Kierownik Kliniki, jest przedstawicielem Szpitala / świadczeniodawcy w sieci Endo-ERN, a dr n. med. Monika Obara-Moszyńska jest zastępcą przedstawiciela Szpitala.

Prof. Marek Niedziela jest członkiem Komitetu Naukowego Europejskiego Towarzystwa Endokrynologii Dziecięcej (European Society for Paediatric Endocrinology Science Committee), jednego z dwóch towarzystw endokrynologicznych zaangażowanych w pracach Endo-ERN, oraz członkiem Rady ds. wytycznych i publikacji Europejskiego Towarzystwa Tyreologicznego (European Thyroid Association Guidelines and Publications Board). Kierowany przez niego zespół Kliniki ma w swojej opiece dzieci z wieloma rzadkimi schorzeniami endokrynologicznymi i ma głęboką nadzieję, że przynależność do Endo-ERN istotnie zwiększy możliwość wspomagania rozwoju i jakości życia tych pacjentów.

Zdjęcie
Zespół Kliniki - na zdjęciu od lewej: dr n. med. Barbara Rabska-Pietrzak, dr n. med. Zofia Kolesińska, prof. dr hab. n. med. Marek Niedziela, dr n. med. Monika Obara-Moszyńska, dr n. med. Elżbieta Małecka, lek. Maciej Flader, dr n. med. Małgorzata Słomko-Jóźwiak, dr n. biol. Aleksandra Rojek.