Z początkiem 2006 roku w Brukseli komitet założycielski podpisał oficjalne dokumenty, które pozwoliły utworzyć European Head and Neck Society (EHNS) czyli Europejskie Towarzystwo Nowotworów Głowy i Szyi.
Główne cele EHNS to popularyzacja wiedzy na temat wszystkich aspektów dotyczących nowotworów głowy i szyi. Wspieranie najwyższych standardów badań naukowych, edukacji, profilaktyki, leczenia i opieki chorych na nowotwory głowy i szyi. Ta międzynarodowa organizacja skupia lekarzy wielu specjalności, którzy w codziennej praktyce zajmują się leczeniem nowotworów głowy i szyi np. laryngologów, chirurgów głowy i szyi, chirurgów szczękowo-twarzowych, chirurgów onkologicznych, chirurgów plastycznych, radioterapeutów, onkologów klinicznych, radiologów, patologów, przedstawicieli innych zawodów medycznych, np. logopedów, fizjoterapeutów, pielęgniarki onkologiczne, psychologów, dietetyków i pracowników socjalnych oraz organizacje pacjentów, które wspierają chorych z rozpoznanym nowotworem głowy i szyi na każdym etapie leczenia, od diagnozy po rehabilitację.
Co dwa lata EHNS organizuje Europejską Konferencję - European Congress on Head and Neck Oncology w dużych miastach europejskich. Zarząd zapewnia racjonalną rotację geograficzną miejsca konferencji. Na przestrzeni paru lat obserwujemy dynamiczny wzrost liczby uczestników, reprezentujących różne dziedziny medycyny, którzy biorą czynny udział w różnych formach edukacyjnych europejskiej konferencji.
EHNS zarejestrowane jest w Belgii, zgodnie z unijnym prawem. W skład EHNS wchodzą narodowe, interdyscyplinarne towarzystwa naukowe oraz członkowie indywidualni. Obecnie EHNS zrzesza 27 europejskich narodowych towarzystw naukowych, które reprezentują 31 krajów oraz 2562 członków z całej Europy i nie tylko.
EHNS dał merytoryczne podstawy i wprowadził w całej Europie nowoczesny program profilaktyki nowotworów głowy i szyi - „Make Sense Campaign”, który co roku organizuje we wrześniu Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, zwracając uwagę na zagrożenia i zmianę profilu pacjenta chorującego na nowotwory głowy i szyi.
EHNS wytycza najwyższe standardy leczenia w tej grupie nowotworów, proponując na łamach wysoko recenzowanych czasopism naukowych rekomendacje dotyczące leczenia nowotworów głowy i szyi.
Profesor Wojciech Golusiński - Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii, Prezes Polskiego Towarzystw Nowotworów Głowy i Szyi został nominowany i otrzymał najwyższą nagrodę European Head and Neck Society. Statuetki oraz dyplomy przyznawane są osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do merytorycznego rozwoju towarzystwa. Od 2018 r. zostało przyznanych 12 nagród znakomitym ekspertom w dziedzinie head&neck z całego świata. W tym roku podczas kongresu w Lizbonie, tę zaszczytna nagrodę z rąk obecnego prezydenta European Head and Neck Society odebrał prof. Wojciech Golusiński. Nagroda ta jest przyznawana po wnikliwej analizie zasług na rzecz rozwoju onkologii głowy i szyi. Na uwagę zasługuje transparentność przyznawania tej nagrody. Stanowi ona wyraz uznania ze strony wszystkich towarzystw skupiających się w ramach EHNS.
Profesor Wojciech Golusiński był jednym z założycieli towarzystwa, a przez 5 ostatnich lat pełnił funkcję Prezydenta European Head and Neck Society. Został wybrany na prezydenta po 4-letniej kadencji na stanowisku sekretarza generalnego, a wcześniej oficera-laryngologa. Kadencja prezydencka prof. Golusińskiego przypadła na trudny czas pandemii, co nie wpłynęło jednak na spadek aktywności naukowej i organizacyjnej towarzystwa prowadzonego przez Pana Profesora. W tym trudnym czasie udało się stworzyć nowe kierunki rozwoju, takie jak:
Zmieniając formułę flagowych europejskich kongresów i kursów na wersję online zachowany został wysoki poziom merytoryczny i organizacyjny dzięki determinacji zarządu. W trakcie ostatniej kadencji zarząd, na czele z prof. Golusińskim nawiązał nowe kontakty i współpracę, które kontynuowane są do dzisiaj i stanowią podstawę do realizacji nowych badań wieloośrodkowych, tworzenia wspólnych artykułów naukowych, a także organizowania nowych projektów badawczych i konferencji, kongresów i kursów, którego organizatorami są przedstawiciele różnych towarzystw naukowych ściśle ze sobą współpracujących na rzecz podnoszenia jakości usług medycznych i rozwoju medycyny. Przez te 5 lat udało się Profesorowi Golusińskiemu skonsolidować różne towarzystwa europejskie zajmujące się nowotworami głowy i szyi. W chwili obecnej głównymi partnerami EHNS są ESTRO, ESMO, CE-ORL, IAOO, IFHNOS, a także wiele innych krajowych towarzystwa laryngologicznych, których działalność lokalna jest coraz bardziej widoczna na arenie międzynarodowej.