< Cofnij

Doktorat honoris causa dla profesora Martina Witta

Doktorat honoris causa dla profesora Martina Witta

Profesor Martin Witt otrzymał tytuł doktora honoris causa naszego Uniwersytetu. Uroczystość, którą prowadził Rektor, profesor Andrzej Tykarski, odbyła się 26 czerwca w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP.

Profesor Martin Witt, którego akademicka kariera związana była z Uniwersytetami w Tybindze i Dreźnie obecnie pracuje w Katedrze Anatomii Uniwersytetu w Rostocku.

Jak mówił w swojej laudacji profesor Michał Nowicki - „Jest wybitnym morfologiem, znawcą obrazowania komórek i tkanek w różnych odmianach mikroskopii świetlnej oraz elektronowej. Potrafi w niezrównany sposób uwidocznić garnitur białek w komórkach i tkankach przy użyciu wydawałoby się klasycznych technik immunohistochemicznych. Jest mistrzem dokumentacji obrazu. Niezrównanym znawcą techniki immuno-gold łączącej w sobie osiągnięcia biologii molekularnej z obrazowaniem w mikroskopie transmisyjnym. (...) Większość swojego zawodowego życia Profesor Martin Witt poświęcił analizie budowy i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Szczególnym obszarem jego zainteresowań są struktury węchomózgowia oraz molekularne podstawy funkcjonowania węchu i smaku  w chorobach neurodegeneracyjnych. (...) Profesor Martin Witt  zawsze chętnie dzielił się i dzieli nadal swoim doświadczeniem i umiejętnościami. (...) Z możliwości wyjazdów i staży skorzystało 6 pracowników naszej Uczelni, możliwym było powstanie kilkudziesięciu prac naukowych oraz stworzenie u nas unikalnego zespołu zaangażowanego w doświadczalną angiologię”.

Profesor Martin Witt wielokrotnie podkreślał swoje związki z Polską, a w szczególności z naszą Uczelnią. Od lat pomaga środowisku anatomów, histologów, angiologów i neurologów. Wielokrotnie odwiedzał nasz Uniwersytet, prowadził wykłady dla studentów i lekarzy oraz promował pracowników naszej Uczelni za granicą.

- Jest naszym przyjacielem i to poczytujemy sobie za zaszczyt - mówił  profesor Zbigniew Krasiński, Dziekan Wydziału Lekarskiego II, na którym przeprowadzono postępowanie -  zostaje Pan formalnie członkiem społeczności naszego Uniwersytetu, na którym ma Pan tak wielu przyjaciół.

Choć profesor Martin Witt nigdy nie miał polskich korzeni to swoje losy na trwałe związał z Polską. W pierwszej połowie lat osiemdziesiątych poślubił krakowiankę Hannę Kozińską, związaną  do dziś z Uniwersytetem Jagiellońskim. Poprzez związki rodzinne nauczył się nie tylko mówić po polsku, ale zaczął interesować się sprawami polskimi. W uroczystości nadania mu tytułu towarzyszyły mu żona i jedna z córek.

» Fotogaleria


Helena Czechowska
Fakty UMP