< Cofnij

Cykliczna edukacja operacyjna stacjonarnie - czyli minimalnie inwazyjne zabiegi operacyjne ze Szpitala na Polnej

Sprawozdanie z warsztatów „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym KROK PO KROKU, stacjonarnie”, zorganizowanych w dniach 22-23 września 2022 roku.

 Zdjęcie

Wrześniowe, dwudniowe warsztaty przeprowadzone w Międzynarodowym Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, odbywały się w dwóch lokalizacjach - 22 września w Instytucie Medycyny Praktycznej POZNAŃ LAB w Przeźmierowie oraz  23 września w Szpitalu na Polnej. Patronat Honorowy nad całym cyklem warsztatów w 2022 roku  objął Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu Prof. dr hab. n. med. Andrzej Tykarski, a kierownictwo naukowe - Prof. dr hab. n. med. Maciej Wilczak, koordynator Centrum.

Kolejne edycje praktycznych kursów dla ginekologów niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem. Tym razem uczestnikami warsztatów byli medycy z ośrodków w Gdyni, Bydgoszczy, Łodzi i Rzeszowa. Ośrodek w Szpitalu na Polnej pełni wiodącą i wyjątkową rolę w szkoleniach oraz edukacji z zakresu zabiegów histeroskopowych diagnostycznych i operacyjnych wykonywanych w znieczuleniu miejscowym za pomocą Systemu Gubbini.

Pod kierownictwem Prof. dr. hab. n. med. Macieja Wilczaka, Koordynatora Centrum, ginekolodzy najpierw szkolili, pogłębiali i gruntowali wiedzę anatomiczną, na nieutrwalonych preparatach anatomicznych - cadaverach. Warsztaty odbyły się we współpracy z Instytutem Medycyny Praktycznej Poznań LAB, który jest jednym z niewielu ośrodków w Europie umożliwiającym pracę na cadaverach w kształceniu podyplomowym. Tego typu szkolenia są unikalną możliwością praktykowania na profesjonalnych fantomach oraz cadaverach wszystkich etapów wykonywania histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej w znieczuleniu miejscowym w przygotowaniu do wykonywania w/w zabiegów u pacjentek.

Kursy na cadaverach to sposób szkolenia medyków, gwarantujący lepsze warunki zabiegowe niż fantomy, czy nawet nowoczesne symulatory - komentuje Profesor Maciej Wilczak. Ćwiczenia mają niewątpliwie wysoką wartość edukacyjną dla lekarzy podnoszących swoje kwalifikacje. Sztuczne modele  nie oddadzą w pełni niepowtarzalnych warunków anatomicznych człowieka, dlatego nowych technik operacyjnych najlepiej uczyć się na  fantomach, a następnie na cadaverach, tak jak praktykuje się to na świecie - dodaje Profesor Wilczak.

Zdjęcie

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że pierwsze i jedyne, działające w Szpitalu na Polnej, Centrum Histeroskopii Diagnostycznej i Operacyjnej w Znieczuleniu Miejscowym w Polsce i trzecie Centrum Edukacyjne w Europie - zostało uhonorowane Certyfikatem TONTARRA, stając się tym samym pierwszym i wiodącym  ośrodkiem szkoleniowym w zabiegach histeroskopowych wykonywanych za pomocą systemu GUBBINI.

W czasie drugiego dnia warsztatów, 23 września, w salach operacyjnych Szpitala na Polnej, lekarze z Zespołu Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka oraz uczestniczący w warsztatach lekarze, przeprowadzili 6 zabiegów w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem techniki HYSTERO-BLOCK.

Widzimy ogromną potrzebę edukacyjną i bardzo nas cieszy tak liczny udział lekarzy z całej Polski w naszych warsztatach - zauważa Profesor Maciej Wilczak. Jesteśmy obecnie pierwszym i jedynym ośrodkiem szkoleniowym TONTARRA w Polsce w histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej oraz mini-histeroresektoskopii, czyli metodzie, która pozwala na maksymalne skrócenie pobytu pacjentki w szpitalu. Czas zabiegu to w zależności od rodzaju zmiany wewnątrzmacicznej 15-25 minut, a już po 2 godzinach po zakończonym zabiegu pacjentka może sama opuścić szpital. Lekarze z mniejszych ośrodków chętnie doskonalą swoje umiejętności tak, aby potem móc leczyć kobiety w swoich ośrodkach nowoczesnymi metodami, na europejskim poziomie. Zespół Kliniki Zdrowia Matki i Dziecka bardzo chętnie dzieli się tą wiedzą i dlatego w tym roku zaplanowaliśmy, aż 6 cykli takich klinicznych działań warsztatowych.

Kalendarz spotkań, szczegółowe informacje oraz zapisy:
https://www.gpsk.ump.edu.pl/pl/nasz-szpital-dzialalnosc-naukowa-i-dydaktyczna

Więcej informacje o bezpłatnych konsultacjach i zabiegach realizowanych w Centrum:
http://kzmid.ump.edu.pl/zabiegi-operacyjne