< Cofnij

Być jak Mayo...

Kolejny rok z rzędu Mayo Clinic zostało ogłoszone najlepszym szpitalem w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku do Mayo Clinic zgłasza się przeszło milion pacjentów, szczególnie tych najtrudniejszych i najbardziej złożonych przypadków z wszystkich stanów USA oraz blisko 140 krajów świata. Sieć systemów zdrowotnych Mayo Clinic zatrudnia ponad 65 tysięcy pracowników i przynosi roczny dochód rzędu 14 miliardów dolarów. To miejsce największych odkryć współczesnej medycyny i jedno z najlepszych miejsc pracy na świecie.

Fascynująca jest historia rodzinnej praktyki doktora Williama Worralla Mayo oraz jego synów, Charlesa i Williama Mayo, którzy ponad sto lat temu, pośród pól zdewastowanej przez tornado Minnesoty stworzyli ośrodek, który dał początek największej i najbardziej prężnej w Stanach Zjednoczonych organizacji non-profit, dedykowanej praktyce klinicznej, edukacji i nauce. Aktualnie mieści się w trzech kampusach: w najstarszym i największym kampusie w Rochester (Minnesota), w Scottsdale i Phoenix (Arizona) oraz w Jacksonville (Floryda). Kampus w Rochester, gdzie miałam okazję pracować, obejmuje przeszło 30 wieżowców wypełnionych poradniami, oddziałami klinicznymi i laboratoriami naukowymi, połączonych siecią podziemnych i nadziemnych korytarzy chroniących przed koniecznością wychodzenia na mróz (zimą temperatura osiąga tu nawet minus 50 stopni Celsjusza). Przemierzając kilometry można spotkać tam - na wyciągnięcie ręki - dzieła Chagalla, Rodina oraz dziesiątki fortepianów, na których grywają pacjenci, studenci, lekarze, a czasem nawet znane gwiazdy muzyki rockowej…

Mayo Clinic to w istocie pierwsza na świecie prywatna wielospecjalistyczna praktyka kliniczna, która osiągnęła gigantycznych rozmiarów sukces. To niesamowite miejsce, gdzie nadrzędną wartość stanowi dobro pacjenta, postrzegane przez pryzmat wartości pracy zespołowej, naukowej ciekawości, najwyższej jakości edukacji oraz sztuki, która jest wszechobecna w budynkach klinicznych Mayo Clinic. Spośród licznych sukcesów lekarzy i naukowców z Mayo Clinic warto wymienić Nagrodę Nobla za izolację kortyzonu, pierwsze na świecie operacje na otwartym sercu oraz odkrycia w neurologii (opisanie zespołu miastenicznego przez Lamberta oraz Eatona, odkrycie przeciwciał przeciwko akwaporynie 4).

Dr William Mayo powiedział: “I look through a half-opened door into the future, full of interest, intriguing beyond my power to describe.” Humanizm i nieposkromiona ciekawość to klucz sukcesu Mayo Clinic.

dr hab. med. Alicja Kalinowska
Katedra i Klinika Neurologii, Zakład Neurochemii i Neuropatologii

Mayo Clinic, Rochester, MN, USA (Research Collaborator)

Zdjęcie
W laboratorium neuropatologicznym SM, z doktorem Yongiem Guo

Zdjęcie
Widok na historyczny Plummer Building, zaprojektowany w stylu Art Deco przez jednego z lekarzy Mayo Clinic, Henrego Stanley'a Plummera