Akademia Medycyny Ratunkowej

W dniach 24 i 25 marca 2023 roku odbyła się kolejna edycja Akademii Medycyny Ratunkowej. Pracownicy Katedry Medycyny Ratunkowej oraz członkowie Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej przygotowali dla studentów warsztaty między innymi z ratownictwa taktycznego, postępowania z pacjentem agresywnym, nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej, wkłuć doszpikowych oraz wykonania konikopunkcji, a także przyjęcia porodu w warunkach pozaszpitalnych. Warsztaty odbyły się w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz na terenie strzelnicy Magnum.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział 20 wykładowców i ponad 100 studentów, głównie kierunku lekarskiego.

Akademia Medycyny Ratunkowej została objęta patronatem JM Rektora prof. dra hab. med. Andrzeja Tykarskiego oraz prof. dr hab. med. Małgorzaty Kotwickiej, Prorektor ds. Dydaktyki, która zainspirowała jej powstanie. Tegoroczne warsztaty swoją obecnością zaszczycili również  dr med. Paweł Uruski - Dyrektor ds. Administracji UMP oraz  dr hab. n. med. Michał Karlik - Prodziekan Wydziału Lekarskiego. Spotkanie pasjonatów medycyny ratunkowej w salach CSM otworzył kierownik Katedry Medycyny Ratunkowej dr hab. n. med. Zbigniew Żaba. Autorem wystąpienia inaugurującego był dr med. Tomasz Kłosiewicz, który zaprezentował referat na temat „Senior w SOR - wyzwanie medycyny ratunkowej”.

Studenci podczas warsztatów mieli okazję do poszerzenia swoich umiejętności niezbędnych w stanach zagrożenia życia i zdrowia. Na warsztatach „First care provider” ćwiczyli postępowanie w sytuacji ataku terrorystycznego, gdzie szczególną uwagę zwrócono na bezpieczeństwo w kontakcie z bronią palną.

Serdecznie dziękujemy Władzom Uczelni za przychylność i pomoc w organizowaniu tego wydarzenia. Ze względu na duże zainteresowanie studentów podjęto decyzje o kolejnych edycjach Akademii. Wszystkim uczestnikom i wykładowcom dziękujemy za zaangażowanie.

Do zobaczenia na kolejnej edycji Akademii Medycyny Ratunkowej!

Akademii Medycyny Ratunkowej Akademii Medycyny Ratunkowej

Akademii Medycyny Ratunkowej

Akademii Medycyny Ratunkowej Akademii Medycyny Ratunkowej

Wydarzenie finansowane w ramach projektu „Uniwersytet z Misją - Zintegrowany Program Rozwoju Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu”