105-lecie Uniwersytetu Poznańskiego

105 lat od uroczystej inauguracji pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej, przemianowanej rok później na Uniwersytet Poznański minęło w dniu 7 maja 2024 r. Dla uczczenia tak wyjątkowej rocznicy cztery poznańskie uczelnie: Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Przyrodniczy i Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w dniach 6-7 maja 2024 r. celebrowały jubileuszowe obchody.

Wspólna konferencja prasowa Władz czterech Uczelni zainaugurowała czas świętowania, którego kontynuacją było seminarium naukowe "105 lat Uniwersytetu Poznańskiego; pamiętając o przyszłości, patrzymy w przyszłość". W tej inicjatywie nasz Uniwersytet reprezentowały: prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, Prorektor ds. Szkoły Doktorskiej reprezentująca w trakcie jubileuszu JM Rektora prof. dra hab. Andrzeja Tykarskiego, prof. dr hab. Dorota Zozuzlińska-Ziółkiewicz, Prorektor ds. Organizacji, Promocji i Rozwoju Uczelni. Trzeci panel zatytułowany „Studenci i studentki w uniwersytecie XXI wieku” zorganizowany został natomiast przez samorządy studenckie, w nim wystąpił Antoni Białek, delegat UMP do Porozumienia Samorządów Studenckich Uczelni Poznańskich.

Wyjątkowy, uroczysty uniwersytecki pochód wyruszył ulicami miasta spod siedziby Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, ulicami Mielżyńskiego, Gwarną i Święty Marcin, docierając na plac Mickiewicza, poprzedzając wspólne posiedzenie senatów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

W obecności znamienitych gości Rektorzy wygłosili wspólne przemówienie, przedstawiając najważniejsze osiągnięcia ostatnich pięciu lat oraz plany na przyszłość.

Podczas uroczystości odsłonięto także kopię tablicy poświęconej pierwszemu Rektorowi Uniwersytetu Poznańskiego prof. Heliodorowi Święcickiemu, która znajdowała się przed wejściem do auli, a zaginęła w czasie II Wojny Światowej.

Wieczorny koncert zwieńczył wspólne świętowanie pozostawiając po sobie nie tylko wspomnienie, ale i nadzieję, na kolejne spotkanie w 110. Rocznicę powstania Uniwersytetu Poznańskiego.

» Film "Pamiętając o przeszłości, patrzymy w przyszłość" - 105 lat Uniwersytetu Poznańskiego na UAM

105-lecie Uniwersytetu Poznańskiego  105-lecie Uniwersytetu Poznańskiego