Aktualności

VI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Autyzm w domu i w szkole”

VI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa...

Dnia 22 października 2024 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP odbyła się VI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa AUTYZM W DOMU I W SZKOLE, której współorganizatorem była Pracownia Socjologii Zdrowia i Patologii Społecznych oraz Fundacja Spektrum Autyzmu. Konferencja, która odbyła się pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania i Wojewódzkiego Kuratora Oświaty była już szóstą edycją wydarzenia, którego celem było zwiększenie świadomości na temat wyzwań związanych ze spektrum autyzmu oraz ukazanie funkcjonowania dziecka z autyzmem w warunkach domowych, przedszkolnych i szkolnych. Wcześniejsze edycje konferencji spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród studentów, nauczycieli, rodziców i terapeutów. Celem tegorocznego wydarzenia było pokazanie nowych rozwiązań, których celem jest poprawa jakości życia rodziców dzieci z ASD oraz osób pracujących z dziećmi z autyzmem, co w konsekwencji ma przyczynić się do poprawy jakości życia dzieci.

Ostatnie pożegnanie

Ostatnie pożegnanie

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 października 2024 r. zmarł śp. prof. dr hab. Jerzy Garstka, specjalista anestezjologii i specjalista ortopedii, zasłużony oraz ceniony pracownik Uniwersytetu Medycznego i Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu, wieloletni kierownik Zakładu Leczenia Bólu, założyciel Polskiego Towarzystwa Leczenia Bólu.

GC Academic Excellence Contest 2024

GC Academic Excellence Contest 2024

Z satysfakcją informujemy, że nagrodę główną za zajęcie I miejsca w ogólnopolskim konkursie GC Academic Excellence Contest 2024 otrzymała Gabriela Kapelińska, a drugą finalistką została Karolina Koral - absolwentki kierunku lekarsko-dentystycznego w roku akademickim 2023/2024. Przygotowania do etapów konkursowych toczyły się już od stycznia 2024 r. w Klinice Stomatologii Zintegrowanej Katedry Praktycznej Stomatologii Klinicznej, pod opieką prof. dr hab. Elżbiety Paszyńskiej i lek. dent. Aleksandry Szymczak. Do konkursu zgłosiło się 272 uczestników z ponad 70 uniwersytetów medycznych w 20 krajach, prezentując 260 przypadków klinicznych leczenia stomatologicznego z zastosowaniem estetycznych materiałów kompozytowych. W finalnym etapie zwycięzcy z poszczególnych krajów uzyskali możliwość zaprezentowania swojej pracy na forum międzynarodowym w Leuven (Belgia). Uczestnicy oraz nauczyciele akademiccy mieli szansę wymiany cennych doświadczeń i inspiracji. Była to doskonała okazja do nawiązywania nowych kontaktów, dzielenia się pomysłami oraz dyskutowania o wyzwaniach i osiągnięciach w dziedzinie stomatologii.

Dzieciństwo bez przemocy

Dzieciństwo bez przemocy

8 października br. w Sejmie RP zainaugurowana została Ogólnopolska Kampania "Dzieciństwo bez Przemocy", zainicjowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę i Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci, a Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu ma zaszczyt być jej częścią. Kampania stanowi ogólnopolską akcję na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec dzieci w Polsce, koncentrując się na uwrażliwianiu społeczeństwa wobec tego problemu oraz wspierania ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci.

Sztuczna inteligencja w walce z chorobą Alzheimera

Sztuczna inteligencja w walce z...

Miło nam poinformować, że w konkursie międzynarodowym EU Joint Programme - Neurodegenerative Disease Research (JPND) Call 2024 „Mechanisms and measurement of disease progression in the early phase of neurodegenerative diseases” akceptację finansowania uzyskał projekt pt. „Zastosowanie obrazowania wielowymiarowego i sztucznej inteligencji do wczesnego wykrywania amyloidu w jego naturalnym środowisku”, w którym konsorcjantem z Polski jest prof. dr hab. Aleksandra Szczepankiewicz. W skład zespołu badawczego, poza naszym ośrodkiem, wchodzą naukowcy ze Szwecji (lider projektu), Niemiec oraz Kanady.

Test EndoRNA

Test EndoRNA

16 października 2024 r. podczas konferencji prasowej przedstawione zostały najistotniejsze informacje na temat realizacji projektu Agencji Badań Medycznych, mającego na celu ocenę przydatności klinicznej testu EndoRNA wśród kobiet z podejrzeniem endometriozy. W konferencji udział wzięli: JM Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr hab. Zbigniew Krasiński, Prezes Agencji Badań Medycznych prof. dr hab. Wojciech Fendler, Prezes Fundacji "Pokonać Endometriozę", Lucyna Jaworska-Wojtas i główna badaczka projektu prof. dr hab. Ewa Wender-Ożegowska, kierownik Kliniki Rozrodczości, Dyrektor Szkoły Doktorskiej UMP.

Zobacz więcej aktualności
+ Zgłoś wydarzenie