< Cofnij

VI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Autyzm w domu i w szkole”

Dnia 22 października 2024 r. w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP odbyła się VI Konferencja Naukowo-Szkoleniowa AUTYZM W DOMU I W SZKOLE, której współorganizatorem była Pracownia Socjologii Zdrowia i Patologii Społecznych oraz Fundacja Spektrum Autyzmu.

Konferencja, która odbyła się pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania i Wojewódzkiego Kuratora Oświaty była już szóstą edycją wydarzenia, którego celem było zwiększenie świadomości na temat wyzwań związanych ze spektrum autyzmu oraz ukazanie funkcjonowania dziecka z autyzmem w warunkach domowych, przedszkolnych i szkolnych. Wcześniejsze edycje konferencji spotkały się z dużym zainteresowaniem zarówno wśród studentów, nauczycieli, rodziców i terapeutów. Celem tegorocznego wydarzenia było pokazanie nowych rozwiązań, których celem jest poprawa jakości życia rodziców dzieci z ASD oraz osób pracujących z dziećmi z autyzmem, co w konsekwencji ma przyczynić się do poprawy jakości życia dzieci.

Wśród wielu ciekawych tematów poruszono m.in. kwestie związane z ASD i traumą, chorobami współwystępującymi w ASD, echolalią w komunikacji osób z ASD, medycyną osteopatyczną w terapii autyzmu, rolą lekarza POZ w opiece nad osobami z ASD, komunikacją alternatywną w autyzmie oraz rolą diety w terapii ASD.

Konferencję otworzyła Pani Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowi Prof. dr hab. Ewa Baum, która zwróciła uwagę na konieczność zintegrowanego i holistycznego podejścia do osób ze spektrum autyzmu ich rodzin oraz potrzebę ich włączenia do społeczeństwa.

Prelegentami byli uznani naukowcy i terapeuci z Poznania, Warszawy, Zielonej Góry, Morąga i Szczecina, a naszą Uczelnię reprezentowali, jako organizatorzy konferencji dr hab. n. hum. Jan Domaradzki, prof. UMP z Pracowni Socjologii Zdrowia i Patologii Społecznych przy Katedrze Nauk Społecznych i Humanistycznych oraz dr Anna Kostiukow Kierownik studiów podyplomowych i Prezeska Fundacji Spektrum Autyzmu. Swoimi wystąpieniami konferencję wsparło także grono wykładowców UMP: dr Mirosława Cylkowska-Nowak, dr Paulina Tomal, mgr Natalia Markwitz-Grzyb i mgr Monika Soczewka.

Aktualny i niezmiernie ważny z perspektywy medycznej i społecznej temat konferencji wzbudził duże zainteresowanie, czego wyrazem było szerokie grono uczestników, których w tym roku zgłosiło się ponad 260, głównie nauczycieli, terapeutów, rodziców i studentów, a co potwierdza kolejny trafny i ciekawy wybór tematyki konferencji.

Podsumowując przebieg tegorocznej konferencji potwierdzono chęć organizacji kolejnych edycji, która odbędzie się październiku 2025 r. na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez zaangażowania i wsparcia wielu osób. Stąd pragniemy wyrazić naszą wdzięczność dla Władz Uczelni i Wydziału Nauk o Zdrowiu za wsparcie i pomoc finansową dla tego międzynarodowego projektu. W sposób szczególny składamy podziękowania obecnym i byłym Władzom Rektorskim Uczelni oraz Dziekanom Wydziału Nauk o Zdrowiu za wsparcie organizacyjne i finansowe wydarzenia. Wyrazy wdzięczności kierujemy także do całej Sekcji Organizacji Wydarzeń za profesjonalną organizację konferencji oraz Pani mgr Dominiki Bazan z Centrum Promocji i Komunikacji za pomoc w promocji wydarzenia.

Dr hab. Jan Domaradzki, prof. UMP
Dr Anna Kostiukow
Organizatorzy konferencji