< Cofnij

Spotkanie autorskie - „Medycyna w cieniu nazizmu”

Data wydarzenia: 20 maja 2016

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu zaprasza 20 maja 2016 roku na promocję książki „Medycyna w cieniu nazizmu” pod redakcją  prof. Michała Musielaka i dr Katarzyny B. Głodowskiej.

W programie:

- zwiedzanie Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fortu VII (wyjazd autokarem o godz. 15.00, zbiórka przy wejściu do Biblioteki Raczyńskich o godz. 14.45 od strony Al. Marcinkowskiego. Ilość miejsc ograniczona, zgłoszenia: tel. 61 854 71 55, apiasekbosacka@ump.edu.pl)
- o godz. 18.00 w Bibliotece Raczyńskich spotkanie z Autorami publikacji: prof. dr. hab. Michałem Musielakiem, dr Katarzyną B. Głodowską, dr. hab. Tadeuszem Nasierowskim, dr Marią Ciesielską

Wstęp wolny, zapraszamy wszystkich chętnych!

Książka ukazuje przyczyny i przebieg, ale także moralno-etyczne skutki jednej z najstraszliwszych w historii nowożytnej zbrodni,  jaką było wysterylizowanie, a później zagazowanie przez system nazistowski tysięcy chorych psychicznie i niepełnosprawnych w Niemczech, Austrii oraz na ziemiach okupowanej Polski.

Autorzy starają się przedstawić w swoich analizach wpływ modnej w pierwszej połowie XX wieku ideologii, znanej pod nazwą eugenika bądź higiena ras, która spowodowała, że środowisko medyczne w Trzeciej Rzeszy szeroko zaangażowało się w mordowanie osób chorych psychicznie i niepełnosprawnych.

Autorzy przedstawiają też sposoby edukowania współczesnego społeczeństwa na temat udziału personelu medycznego w tych zbrodniach.

 

Plakat