< Cofnij

Zabieg endowaskularny wewnątrzwątrobowego zespolenia wrotno-systemowego - TIPS

Szanowni Państwo,

z dumą informujemy, iż w czwartek 22 listopada br. w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu przeprowadzono jeden z najtrudniejszych technicznie zabiegów endowaskularnych

WEWNĄTRZWĄTROBOWEGO ZESPOLENIA WROTNO-SYSTEMOWEGO
(TRANSJUGULAR INTRAHEPATIC PORTOSYSTEMIC SHUNTS - TIPS).

Wewnątrzwątrobowe zespolenie wrotno-systemowego jest sztucznym kanałem w wątrobie, który pozwala na przepływ krwi między żyłą wrotną, a żyłą wątrobową. Jest stosowany w leczeniu nadciśnienia wrotnego (które często jest spowodowane marskością wątroby), co często prowadzi do krwawienia z jelit, zagrażającego życiu krwawienia z przełyku (żylaki przełyku) i nagromadzenia płynu w jamie brzusznej (wodobrzusze).

Zespół w składzie: prof. Zbigniew Krasiński, dr Jerzy Kulesza, dr Bartosz Żabicki z udziałem prof. Macieja Pecha z Magdeburga po 2,5h zakończył z sukcesem implantację stentu krytego w wątrobie u 34 letniego chorego z marskością wątroby i WZW C. Pacjent ten miał 4-krotnie masywne krwawienia z żylaków przełyku. W diagnostyce przedoperacyjnej i kwalifikacji chorego do zabiegu uczestniczył prof. Marek Karczewski, który przygotowuje się do transplantacji wątroby.

Jesteśmy drugim ośrodkiem, poza Warszawą, gdzie przeprowadza się tego typu zabiegi.

Informacje dodatkowe:
prof. Zbigniew Krasiński: 603 126 484
Bartosz Sobański: 61 854 91 21


dr hab. med. Szczepan Cofta
(-) Dyrektor Szpitala