Wieczór czwartkowy z Heliodorem Święcickim

W 2024 roku przypada 170. rocznica urodzin profesora Heliodora Święcickiego (1854-1923) - przy tej okazji pragniemy przypomnieć jego postać oraz nieocenione zasługi dla Poznania, nauki i medycyny.

Z tej okazji serdecznie zapraszamy Państwa na "WIECZÓR CZWARTKOWY Z HELIODOREM ŚWIĘCICKIM", który odbędzie się 10 października 2024 roku o godz. 17.00 w Pałacu Działyńskich w Poznaniu, Stary Rynek 78.

Nasze wydarzenie nawiązuje do spotkań, które - mieszkający przez 30 lat w Pałacu Działyńskich - Święcicki, wraz z żoną Heleną, inicjował w tym miejscu w latach 1898-1901, a potem w wolnej Polsce, zapraszając na czwartkowe odczyty znamienitych gości ze świata nauki, kultury i sztuki. Podczas spotkania odbędzie się wernisaż wystawy "Przeciw szarzyźnie życia - Heliodor Święcicki (1854-1923)", wystąpią ponadto aktorzy teatralni: Zbigniew Grochal oraz Aleksander Machalica, dzięki którym w Pałacu Działyńskich ponownie wybrzmią słowa Heliodora Święcickiego oraz Adama Wrzoska. Akompaniować im będą: Barbara Dmochowska na fortepianie oraz Rozalia Dmochowska na harfie.

Komitet Organizacyjny:

lek. Katarzyna Bartz-Dylewicz
(Wielkopolska Izba Lekarska)

dr hab. Magdalena Biniaś-Szkopek, prof. UAM
(PAN Biblioteka Kórnicka)

dr Małgorzata Cieliczko
(PAN Biblioteka Kórnicka)

dr Piotr Józefiak
(Archiwum UAM)

prof. dr hab. Anita Magowska
(Uniwersytet Medyczny w Poznaniu)

dr Jarosław Matysiak