Różowy Październik - mam prawo, mam wybór, badam się!

Szanowni Państwo,

w 2015 roku, po 10. latach pracy na rzecz edukacji i zwiększania zgłaszalności Polek na badania profilaktyczne Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące przestały istnieć, a resort zdrowia wstrzymał wysyłkę zaproszeń na badania. Specjaliści ostrzegają, że wkrótce nastąpi wzrost umieralności na nowotwory piersi. Także w Wielkopolsce statystyki pokazują, że gdy w 2015 roku na badania piersi w ramach programu przesiewowego zgłaszało się 52% Wielkopolanek w wieku 50-69 lat, to we wrześniu 2018 roku jest to już tylko 46%.

W październiku - miesiącu świadomości raka piersi, Wielkopolskie Centrum Onkologii realizuje kampanię edukacyjną, której jednym z elementów są akcje edukacyjne połączone z badaniami profilaktycznymi.

Ponieważ zbliża się 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych akcje te mają wspólne hasło: „Mam prawo, mam wybór - badam się” - podczas 2 dni akcji, tj. 6 i 28.10 chcieliśmy zbadać co najmniej 100 Pań. Niestety podczas sobotniej akcji (tj. 6.10) na badania zgłosiły się zaledwie 4 Panie. Dlaczego Polki nie wykonują badań profilaktycznych?

Może nie mają czasu? - dlatego nasza akcja odbywać się będzie w niedzielę.

Może nie wiedzą dlaczego należy się badać? Może boją się promieniowania jonizującego? Może boją się, że badanie potwierdzi raka? - na te i inne pytania chętnie odpowiedzą podczas akcji nasi eksperci.

Może boją się, że na badanie potrzebne jest skierowanie lub że za badanie trzeba będzie zapłacić? - od razu wyjaśniamy: na badania dla Pań w wieku 50-69 lat nie potrzeba żadnego skierowania, badanie jest całkowicie bezpłatne.

Aby na naszą akcję zgłosiło się jak najwięcej Pań, w niedzielę zapewniamy także atrakcje dla całych rodzin - gdy mamy będą się edukowały i uczyły samobadania piersi, a babcie wykonywały badania mammograficzne - dzieci będą mogły odwiedzić Szpital Pluszowego Misia.

Więcej informacji o akcji udzielą:
• dr Agnieszka Dyzmann-Sroka (Wielkopolskie Centrum Onkologii) - tel.: 605828873,
• Piotr Karkowski (Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny Polska - Szpital Pluszowego Misia) - tel.: 784857912