< Cofnij

„Parostatkiem w Piękny Rejs” - piknik w Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym Psychiatrycznym w Owińskach

Piknik

Szanowni Państwo!

25 sierpnia 2022 r. o godz. 10.00 rozpocznie się piknik w Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym Psychiatrycznym w Owińskach filii Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego i Rehabilitacji Medycznej w Poznaniu. Chcemy nim uwrażliwiać otoczenie na obecność w przestrzeni życia społecznego osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych intelektualnie, z zaburzeniami psychicznymi, a także przezwyciężać obawy i strach przed kontaktem z nimi. Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie na nasz piknik o godz 10.00, ul. Cesterek 5 Owińska. Piknik będzie trwał od 10.00 do 15.00.

W godzinach 10.00-11.00 zaplanowaliśmy przywitanie gości, a także występ grupy „Mocni teatralni”. Następnie będą zabawy na poszczególnych „wyspach” (meksykańskiej – warsztaty bębniarskie, robotycznej – zdobienie rakiety, greckiej - plecenie wianków, indiańskiej - wyścig wśród kaktusów, podróżniczej – podróże palcem na mapie, „parapetówce u przyjaciół” – konkurs darta, „kochamy polskie teleturnieje” - konkurs jaka to melodia.)

O godz. 12.00 odbędzie się występ iluzjonisty, następnie wejście na pokład zbudowanego na tę uroczystość statku (zwiedzanie budynku) i pokaz mody żeglarskiej oraz quiz wiedzy o naszym oddziale. Mamy nadzieję na wspaniałą zabawę.

Piknik został przygotowany przez personel i pacjentów. W roku 2014 ruszył projekt mający na celu przebudowę ośrodka. Pieniądze na projekt zostały pozyskane z tzw. Funduszy Norweskich i budżetu Miasta Poznania. W ramach projektu, poza planem przebudowy ośrodka, przewidziano szereg czynności wspomagających jego funkcjonowanie. Udoskonalono działania terapeutyczne i utworzono nowe, takie jak muzykoterapia, czy dogoterapia. Podniesiono też jakość opieki medycznej poprzez poszerzenie kwalifikacji personelu.

Bardzo zależy nam na przeciwdziałaniu dyskryminacji osób niepełnosprawnych, niesamodzielnych, starszych oraz z zaburzeniami psychicznymi.  Wydarzenie teatralne „Męski rejs” jest jednym z elementów Pikniku „Parostatkiem w piękny rejs”. Wydarzenie to jest końcem półrocznego procesu artystyczno-terapeutycznego prowadzonego przez panią Grażynę Wydrowską i Jędrzeja Dobaczewskiego. „To dla naszych pacjentów kolejne znaczące wydarzenie życiowe. Stanięcie na scenie, przed publicznością, pomimo trudności związanych z leczeniem jest jak zdobycie Mont Everestu. – mówi Grażyna Wydrowska – teatroterapeutka w Oddziale Leczniczym w Owińskach.

„Wszyscy nasi pacjenci żyją tym piknikiem od dawna. Do wielu z nich przyjadą członkowie rodzin, na co bardzo czekają. Odwiedzą nas również osoby i pacjenci z innych zaprzyjaźnionych ośrodków, a nawiązywanie nowych znajomości i przyjaźni jest także ważnym elementem procesu terapeutycznego” - mówi Agnieszka Paulus, psycholog z oddziału.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Chcemy uwrażliwić otoczenie na obecność w przestrzeni życia społecznego osób niesamodzielnych, niepełnosprawnych intelektualnie, z zaburzeniami psychicznymi, a także przezwyciężyć obawy i strach przed kontaktem z nimi. Ludzie z problemami psychicznymi żyją zupełnie poza marginesem społecznym. - mówi pani Barbara Krzywda – kierowniczka Oddziału Opiekuńczo-Leczniczego Psychiatrycznego w Owińskach. Wydarzeniami takimi jak to chcemy to zmienić.