< Cofnij

Uniwersytet Medyczny w Poznaniu i Siemens Healthineers razem w diagnostyce mukowiscydozy

Razem w diagnostyce mukowiscydozy Razem w diagnostyce mukowiscydozy

Zespół lekarzy i techników elektroradiologii pod kierownictwem dr. hab. n. med. Katarzyny Jończyk-Potocznej z Zakładu Radiologii Pediatrycznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu od września prowadzi prace nad rutynowym wprowadzeniem nowych sekwencji dynamicznych w badaniu MR płuc w celu monitorowania stanu małych pacjentów chorych na mukowiscydozę pozostających pod opieką lekarzy specjalistów z Kliniki Pneumonologii, Alergologii Dziecięcej i Immunologii Klinicznej.

Czy informacje na temat perfuzji i wentylacji (wartości podawane przez prototyp naukowy firmy Siemens MR Lung) płuc, dzieci chorych na mukowiscydozę, mogłyby potencjalnie zwiększyć ilość informacji o stanie ich zdrowia? Czy informacje te można byłoby uznać za pomocne w przypadku braku możliwości podania środka kontrastowego lub gazów hiperpolaryzowanych?

Projekt przewiduje wykorzystanie algorytmów zapewniających automatyczną segmentację płuc do obliczania perfuzji i wentylacji na podstawie standardowych sekwencji MR. Zastosowanie nowych sekwencji nie wpływa na wydłużenie czasu badania, a potencjalnie pozwala na uzyskanie dodatkowych informacji o funkcjonalnych zaburzeniach płuc. W ramach współpracy naukowo-badawczej sprawdzane będą możliwości korzystania z tego rozwiązania, jako alternatywy dla stosowania środków kontrastowych i gazów medycznych w diagnostyce i leczeniu dzieci.

Mukowiscydoza to wieloukładowa, wrodzona choroba genetyczna powodująca zaleganie gęstej wydzieliny i tworzenie się czopów śluzowych w różnych narządach takich jak płuca, trzustka, wątroba czy jelita. Szacuje się, że choroba występuje u 1 na 3500 noworodków.