Farmacja

Ból gardła, katar, przeziębienie albo opryszczka - niezwykle rzadko z takimi dolegliwościami od razu udajemy się do lekarza. W takich sytuacjach osobą pierwszego kontaktu staje się farmaceuta, osoba odpowiedzialna za jakość produktów leczniczych, posiadająca wiedzę ogólną i specjalistyczną w zakresie nauk farmaceutycznych, medycznych, chemicznych, biologicznych i społecznych. 

    W trakcie studiów nauczysz się jak prawidłowo udzielać informacji i porad dotyczących działania produktów leczniczych. Dowiesz się jak wytwarzać i oceniać jakość preparatów farmaceutycznych. Poznasz zasady prowadzenia badań naukowych oraz mechanizmy nadzoru nad obrotem, przechowywaniem i wykorzy- stywaniem wyrobów medycznych.
    Apteki szpitalne i ogólnodostępne, to nie jedyne miejsca, w których farmaceuci znajdują pracę. Na absolwentów czekają miejsca w przemyśle farmaceutycznym, zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne, laboratoriach branży kosmetycznej i chemicznej oraz ośrodkach naukowo-badawczych.

Zasady rekrutacji na rok akademicki 2025/2026:

Kierunek: farmacja
Jednolite studia magisterskie, stacjonarne, 5-letnie oraz praktyka zawodowa w aptece, jako integralny element programu studiów

  1. Kandydaci legitymujący się tzw. „starą maturą” zobowiązani są posiadać na zaświadczeniu z OKE wyniki z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z biologii i z chemii względnie na poziomie rozszerzonym z biologii lub z chemii oraz z matematyki lub z fizyki/fizyki i astronomii lub z informatyki lub z matematyki na poziomie podstawowym, przy czym jednym z dwóch wybranych przedmiotów musi być biologia lub chemia.
  2. Kandydaci legitymujący się tzw. „nową maturą”, maturą europejską /EB/, maturą międzynarodową /IB/ zobowiązani są wykazać się zdaniem egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z biologii i z chemii względnie na poziomie rozszerzonym z biologii lub z chemii oraz z matematyki lub z fizyki/fizyki i astronomii lub z informatyki lub z matematyki na poziomie podstawowym, przy czym jednym z dwóch wybranych przedmiotów musi być biologia lub chemia.
  3. Liczbę punktów kwalifikacyjnych stanowi suma punktów uzyskanych za wyniki na egzaminie maturalnym.
    W przypadku zdania matematyki na poziomie podstawowym punkty zostaną przeliczone na poziom rozszerzony wg wzoru R = 0,5P, przy czym R i P mają znaczenie jak to określono w § 9 ust. 4.
    Dla wszystkich kandydatów maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wynosi 200.

Zobacz także