Analityka medyczna

Dla osób fascynujących się medycyną oraz dla tych, którym bliskie są nauki farmaceutyczne, idealnym wyborem są studia na kierunku analityka medyczna. Dzięki nim uzyskać można interdyscyplinarną wiedzę i specjalistyczne umiejętności umożliwiające laboratoryjne różnicowanie stanów fizjologicznych organizmu człowieka. 

    Studia przygotowują diagnostów do partnerskiej współpracy z lekarzami, farmaceutami, biotechnologami oraz innymi pracownikami ochrony zdrowia. Uczą prowadzenia badań laboratoryjnych z wykorzystaniem najnowszych technik i nowatorskiej aparatury. W trakcie zajęć praktycznych nauczysz się także jak prawidłowo autoryzować i interpretować uzyskane wyniki badań.
    Absolwenci analityki medycznej przygotowani są do pracy w publicznych i niepublicznych medycznych laboratoriach diagnostycznych, placówkach ochrony zdrowia, przemyśle, instytucjach naukowo-badawczych, urzędach i instytucjach państwowych bądź samorządowych działających w dziedzinie biologii medycznej i ochrony zdrowia.

Zasady rekrutacji na rok akademicki 2025/2026:

Kierunek: analityka medyczna
Jednolite studia magisterskie, stacjonarne, 5-letnie

  1. Kandydaci legitymujący się tzw. „starą maturą” zobowiązani są posiadać na zaświadczeniu z OKE wyniki z egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z biologii i z chemii względnie na poziomie rozszerzonym z biologii lub z chemii oraz z matematyki lub z fizyki/fizyki i astronomii lub z informatyki lub z matematyki na poziomie podstawowym, przy czym jednym z dwóch wybranych przedmiotów musi być biologia lub chemia.
  2. Kandydaci legitymujący się tzw. „nową maturą”, maturą europejską /EB/, maturą międzynarodową /IB/ zobowiązani są wykazać się zdaniem egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym z biologii i z chemii względnie na poziomie rozszerzonym z biologii lub z chemii oraz z matematyki lub z fizyki/fizyki i astronomii lub z informatyki lub z matematyki na poziomie podstawowym, przy czym jednym z dwóch wybranych przedmiotów musi być biologia lub chemia.
  3. Liczbę punktów kwalifikacyjnych stanowi suma punktów uzyskanych za wyniki na egzaminie maturalnym.
    W przypadku zdania matematyki na poziomie podstawowym punkty zostaną przeliczone na poziom rozszerzony wg wzoru R = 0,5P, przy czym R i P mają znaczenie jak to określono w § 9 ust. 4.
    Dla wszystkich kandydatów maksymalna liczba możliwych do zdobycia punktów wynosi 200.

Zobacz także